نمای کلاسیک یا نمای ساختمان رومی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد . همانطور که می دانید کشور ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان سنگ های تزئینی در جهان است و از این رو محبوبیت این سبک از معماری در ایران بی دلیل هم نیست . در این بخش به معرفی ۳ مدل نمای ساختمان کلاسیک می پردازیم که چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد . اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که در انتخاب نمای ساختمانشان سخت گیر هستند و به دنبال زیباترین و لوکس ترین نماها برای ساختمان خود می گردند ، بعید می دانیم از دیدن این سه نمای ساختمان ناامید شوید ! با خانه طرح در معرفی سه نمای ساختمان کلاسیک همراه باشید .

نمای ساختمان رومی – نمای کلاسیک اول

نمای کلاسیک

از این ساختمان سه طبقه کلاسیک شروع می کنیم . در طراحی این نمای ساختمان رومی از سنگ تراورتن در بخش های مختلف نما استفاده شده است . استفاده از نورپردازی خطی در بخش های مختلف نمای کلاسیک حس نشاط و زندگی را به افرادی که از کنار این ساختمان عبور می کنند منتقل می کند .

نمای ساختمان رومی

تقارن در نمای ساختمان های کلاسیک یک اصل مهم محسوب می شود . در طراحی نمای این ساختمان حتی به تقارن درختان کاج در ورودی ساختمان نیز توجه شده و این موضوع از دید طراح پنهان نمانده است . سر ستون های استفاده شده در این نمای سنگی از نوع کُرُنتی یا (قُرُنتی) هستند .

نمای سنگ ساختمان

استفاده از جزئیات در طراحی نمای کلاسیک اصل بعدی این دسته از نماهاست ، اما در بعضی از نماها شاهد استفاده بی رویه و غیر اصولی از جزئیات بصری هستیم . خوشبختانه در طراحی این نما در جای مناسب از جزئیات و دتایل ها استفاده شده است . در بخش درب ورودی به این خانه لوکس از عناصر هنری و جزئیات بسیار ظریفی استفاده شده است .

نمای کلاسیک

نمای ساختمان رومی – نمای کلاسیک دوم

نمای کلاسیک

در طرح بعدی ، نمای ساختمان رومی یک طبقه ای را مشاهده می کنید که کمی متفاوت تر از سایر نماهای کلاسیک کار کرده است . به مانند نمای قبلی ، تقارن خیره کننده ای در نمای ساختمان دیده می شود .

نمای کلاسیک ساختمان

بسیاری فکر می کنند یک نورپردازی با کیفیت و جالب توجه نیاز به صرف هزینه بالایی دارد اما نورپردازی این نما حرفی کاملا متفاوت با این گفته را میزند . نورپردازی این ساختمان ، ساده و در عین حال ، تاثیر گذار است .

نمای رومی با سنگ تراورتن

نمای ساختمان رومی – نمای کلاسیک سوم

نمای بیرونی ساختمان با سنگ تراورتن

در ساختمان آخر با یک نمای رومی لندنی روبرو می شویم . این سبک از نمای ساختمان نیز طرفداران خاص خودش را دارد .

نمای رومی و لندنی

جزئیات در طراحی نمای ساختمان کمی زیاد به نظر می رسد و بیشتر منتقدین به این سبک از نما ، از شلوغی نما صحبت می کنند . اما بسیاری از افراد نیز عاشق همین پیچیدگی های کلاسیکی هستند .

نمای سنگی رومی

نظر شما در مورد سه نمای ساختمان رومی ( نمای کلاسیک ) چیست ؟ کدام نمای ساختمان بیشتر نظر شما را به خودش جلب کرد ؟ مثل همیشه منتظر دیدگاه های شما هستیم .

تحریریه خانه طرح
منبع : pinterest – alshamal – khanetarh