استفاده از چوب در طراحی داخلی و نمای ساختمان روز به روز در حال گسترش است . اینبار به سراغ یکی از ساختمان های زیبا در کرمانشاه رفتیم تا با طراحی نما و دکوراسیون داخلی منزل ایرانی مدرن در این شهر بیشتر آشنا شویم . یکی از مهم ترین فاکتورهای بهره گیری شده در ساختمان فوق ، استفاده از چوب نما ( ترمووود ) می باشد .

مشخصات پروژه :

نام پروژه : خانه افشاریان
کاربری ساختمان : مسکونی
محل احداث : کرمانشاه
معمار (آرشیتکت) : رضا نجفیان
مساحت و زیربنای پروژه : ۶۰۰ متر مربع
سال احداث پروژه : اسفند ماه ۱۳۹۲
عکس ها : رضا نجفیان ، محمد حسین حمزه لویی
کارفرما : ماندانا افشاریان

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

نمای ساختمان دو طبقه

بررسی دکوراسیون داخلی منزل ایرانی خانه افشاریان از زبان معمار

خانه امروزی، آپارتمان چند سال آینده …

معماری و طراحی خانه هایی که به عنوان آثار هنری و فرهنگی در نظر گرفته شده اند، می توانند با نقاشی های واقعی، انتزاعی، مفهومی، و یا حتی داستان های عاشقانه مقایسه شوند.

چوب نمای ساختمان

خانه ی افشاریان یک ساختمان سه طبقه در شهر کرمانشاه است که با مساحت ۳۱۲ متر مربع به یک زوج و فرزندان آن ها (یک پسر و یک دختر) تعلق دارد. خانه آقای افشاریان نمونه ای  متفاوت از دکوراسیون داخلی منزل ایرانی است .

چوب ترمووود - چوب نما

مهندس معمار در رابطه با این ساختمان می گوید ؛

مشتری این پروژه قصد داشت تا هر یک از فرزندانش را در یک واحد جداگانه مستقر نماید. از این رو، بر آن شدیم تا طراحی این ساختمان را تغییر داده و آن را به آپارتمان زیبا تبدیل نماییم. همان طور که پیداست این تقاضا به انعطاف پذیری زیادی در طرحی خارجی و نمای داخلی ساختمان نیازمند است. از این رو، طراح این پروژه با چالشی بی نظیر برای رسیدن به یک راه حل مناسب رو به رو خواهد شد که بتواند با حفظ ظاهری زیبا و منحصر به فرد، طراحی مطابق با معماری آن زمان را ارائه نماید.

پلان ساختمان چهار طبقه

پلان ساختمان چهار طبقه

نمای ساختمان مسکونی

ارائه ی یک پروژه صادقانه و ساده با طراحی بیرونی منحصر به فرد، از دیگر تقاضاهای کارفرما به شمار می رود. بر این اساس و با توجه به ارتفاع و عرض ساختمان، این تیم طراحی نسبت به ایجاد یک مربع بزرگ با یک شکاف عمیق بر روی آن اقدام نموده است تا بتواند ساختمان را به مجسمه ای تبدیل نماید که از عرض خیابان در حال عبور می باشد. این طراحی نه تنها ورودی بسیار خوبی را به نمایش گذاشت بلکه تقسیمات فضایی طبقات بالا را نیز تسهیل نمود.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

احترام به عابر، که یک مفهوم ارزشمند در سنت های ایرانی می باشد، در این پروژه ظاهر شده است زیرا به نظر می رسد که این ساختمان اندکی به سطح ، متمایل شده است. علاوه بر این، این پروژه بخش کوچکی از زمین های خصوصی را به ایجاد یک ناحیه سبز کوچک اختصاص داده است. از این رو، این خانه ی رویایی از یک ساختمان مسکونی معمولی به یک نقطه ی برجسته در شهر تبدیل شده است که از کیفیتی بی نظیر و ظاهری زیبا برخوردار می باشد. انتقال معنای ظریف پروژه به ناظر و کاربر و همچنین ارائه ی طراوت و احترام از جمله نکات مهمی است که در این پروژه به چشم می خورد.

نمای ساختمان مسکونی

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

طراحی نما و دکوراسیون داخلی منزل ایرانی – چوب ترمود

در اجرای این پروژه، استفاده از “چوب ترمووود” با طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان ، محیطی دوستانه، دلپذیر، بزرگ، و شگفت آور را فراهم آروده است. در این پروژه، آشنایی با محیط های مختلف خانه مانند ورود به اتاق خواب توسط یک پل معلق بر روی پاسیو صورت گرفته است. این پل معلق به عنوان یک دسترسی گردشگری مدرن در نظر گرفته شده است که در عین ایمنی فراوان، هیجان مضاعفی را به ارمغان خواهد آورد.

نمای ساختمان مدرن

نمای ساختمان مدرن

استفاده از چوب نه تنها در طراحی دکوراسیون داخلی بلکه در طراحی نمای ساختمان نیز محبوبیت خاصی پیدا کرده است . نظر شما در مورد این سبک از دکوراسیون داخلی منزل ایرانی چیست ؟ آیا استفاده از نماها و دکوراسیون های چوبی (چوب ترمووود) را برای دیزاین منزل خود می پسندید ؟ منتظر نظرات شما هستیم .

ترجمه و تحریریه : خانه طرح | منبع: archdaily