طراحی خانه دوبلکس بر اساس خصوصیات اقلیمی هر منطقه یکی از اصول ۵ گانه معماری ایرانیست . در این بخش قصد معرفی یکی دیگر از پروژه های شاخص معماری ایرانی را داریم . لازم به ذکر است این پروژه در شهر بوکان که از توابع استان کردستان است قرآر دارد. با خانه طرح در بررسی این ساختمان زیبا همراه باشید.

مشخصات پروژه :

معماران: شورش عابد
مکان: بوکان، ایران
مساحت: ۵۹۲ متر مربع
سال پروژه: ۲۰۱۷
عکس ها: فرشید نصرآبادی
سازندگان: LUNAWOOD، Eternit، Woodplastic

طراحی خانه

سخنان معماران در خصوص طراحی خانه دوبلکس

هدف اصلی، طراحی خانه دوبلکس به عنوان یک الگو برای ساخت و ساز شهری در شهر کم جمعیت استان کردستان (شهر بوکان) است که در یک منطقه کوهستانی با آب و هوای سرد قرار دارد. این بنا با خصوصیات و ویژگی های محلی (حداقل تعداد دهانه ها و حداکثر استفاده از سنگ ها) متفاوت بوده اما یادآور گذرهای قدیمی در گذشته است. علاوه بر این، با توجه به حرفه ی کارآفرین، جنبه های فرا ملی این پروژه نیز بسیار حائز اهمیت است.

خانه دوبلکس

کلاژ – مانند ترتیب حجم های ساده با خطوط مستقیم به عنوان قطعات مختلف – یادآور ویژگی های معماری گذشته است که  با معماری و تکنولوژی امروزی مطابقت داشته و ما را به ایده اصلی نزدیک تر می نماید. در اینجا، نقاشی های پیتر هولی می تواند برای ما مفید باشد.

طراحی خانه

طراحی خانه

۱- استفاده قانونی از سنگهای کوهستانی یکی از روستاهای همسایه، به عنوان یک ماده تاریخی غالب در منطقه، برای پوشش کف، حیاط و بخش های طبقه اول مناسب است.

طراحی ویلای دوبلکس

خانه های دوبلکس ایرانی

۲- در طراحی خانه دوبلکس استفاده از ورق های سیمانی الیافی در قسمت های دیگر (که با سنگ ها متفاوت است)، به عنوان یک ماده صنعتی با اندازه ها، بخش ها، و اعداد مشخص توسط کارفرمای بلژیکی مطرح گردید. لازم به ذکر است که ورق های سیمانی الیافی به مانند سنگ های طبیعی عمل می نمایند. این قطعات سیمانی توسط بانچ های آلومینیومی به یکدیگر متصل شده و همانند قطعات سنگی باعث حساسیت به سرما می شوند.

خانه های دوبلکس ایرانی

طراحی خانه

طراحی خانه

خانه دوبلکس

طراحی خانه دوبلکس – بخش نمای اصلی را مشاهده می کنید.

نمای ساختمان دوبلکس نقشه خانه دوبلکس خانه دوبلکس

۳- برای طراحی یک نمای بیرونی محصور با حداقل تعداد ورودی (به علت شیب زیاد)، مسیر شرقی که ممکن است اجازه عبور از قسمت داخلی ساختمان را فراهم آورد، بادگیرهای انعطاف پذیر و ثابتی در دهانه های دیوار اصلی نصب شده است که نور کافی برای ساکنان را فراهم آورده و دید بیشتری را به همراه دارد. علاوه بر این، گسترش و نصب لوروها (بادگیرها) در سطح بالاتری از دیواره، حیاط جنوب شرقی را به مکانی امن برای ساکنان تبدیل نموده و برای تشخیص حس سختی از شکل ساختمان بسیار مفید است.

خانه دوبلکس

نظر شما در مورد طراحی خانه دوبلکس در شهر بوکان چیست؟

تحریریه خانه طرح
منبع : archdaily