اگر به تازگی تصمیم دارید دکوراسیون خانه خود را تغییر بدهید، یکی از مواردی که باید آن را به درستی انتخاب کنید، خرید سینک ظرفشویی است. از آنجایی که روزانه بارها از سینک ظرفشویی استفاده می‌شود زیبایی اولیه، ماندگاری طولانی این زیبایی و عدم تغییر شکل آن بسیار مهم است. با توجه به پیشرفت صنعت دکوراسیون داخلی روزانه به تعداد انواع سینک ظرفشویی جدید اضافه می‌شود. سینک ظرفشویی کورین و گرانیتی از انواع جدید سینک هستند که در این مقاله تصمیم داریم این دو را با هم مقایسه نموده و بهترین را به شما پیشنهاد  دهیم:

تفاوت سینک کورین و گرانیتی

سینک ظرفشویی زیر صفحه‌ای

در بین انتخاب‌های متعدد در بین انواع سینک، مدل سینک ظرفشویی زیر صفحه‌ای بسیار جذاب به نظر می‌رسد. این مدل سینک در قسمت زیرین پیشخوان ظرفشویی قرار می‌گیرد و صفحه گرانیتی و یا کورینی آن را پوشش می‌دهد. اغلب سینک زیر صفحه از جنس استیل  انتخاب می‌شوند. اما کورین چیست؟ کورین نوعی سنگ مصنوعی است که ساخته دست بشر است. سنگ کورین از آکریلیک، اپوکسید و پلی استر ساخته می‌شود و برای زیبایی از انواع رنگ دانه در آن استفاده می‌شود. از مزایای سینک ظرفشویی کورین باید به زیبایی آن و سبکی آن اشاره داشت. اما کم بودن مقاومت آن در برابر عوامل محیطی از معایب سینک ظرفشویی کورین است. اگر بخواهیم صادق باشیم مهم‌ترین فاکتور انتخاب این جنس برای سینک ظرفشویی قیمت سینک کورین است که از مدل گرانیتی پایین‌تر بوده و از نظر کیفیت، تفاوت چندانی با انواع گرانیتی ندارد.

تفاوت سینک کورین و گرانیتی

سینک ظرفشویی گرانیتی

یکی از جدیدترین متریال برای ساخت سینک ظرفشویی، گرانیت است. گرانیت سنگ طبیعی آذرین است که از دل کوه‌ها استخراج شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزایای سینک ظرفشویی گرانیتی به قدری زیاد است که اغلب ساختمان‌های شیک و لوکس از این متریال برای ساخت سینک استفاده می‌کنند. مقاومت بالای آن در برابر ضربه و تغییر رنگ مهم‌ترین این مزایا هستند. از معایب سینک ظرفشویی گرانیتی وزن بالای سنگ گرانیت و قیمت بالای آن نسبت به مواد مصنوعی است. از آنجایی که مواد سینک گرانیتی ، سنگ طبیعی است و هیچ ناخالصی در آن وجود ندارد با نازک برش دادن سنگ‌ها از وزن آن کم می‌کنند اما همین امر از طول عمر مفید محصول کم می‌کند.

تفاوت سینک کورین و گرانیتی

مقایسه سینک گرانیتی با سینک کورین

حال که با ویژگی‌های کلی گرانیت و کورین آشنا شدید بهتر است به این بپردازیم که سینک ظرفشویی کورین بهتر است یا  گرانیتی؟ این دو از بهترین و جدیدترین متریال، برای ساخت سینک به شمار می‌آیند پس بهتر است که از جنبه‌های مختلف با هم مقایسه شوند تا بتوانید با خیالی آسوده بهترین را انتخاب نمایید.

زیبایی ظاهری

اگر زیبایی سینک اولویت اول شما است بهتر است که سینک ظرفشویی زیر صفحه‌ای یا کورینی را انتخاب کنید. از آنجایی که این یک متریال مصنوعی است از رنگ دانه‌های متعددی در تولید آن استفاده می‌شود و به همین دلیل تنوع رنگ و طرح در آن بسیار زیاد است. این به سلیقه شما بستگی دارد که کدام نوع سینک را انتخاب کنید. اما سینک گرانیتی از سنگ طبیعی تولید شده و در طرح و رنگ آن محدودیت زیادی وجود دارد.

مقاومت در برابر حرارت

سینک کورینی در برابر حرارت ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت دارد و با ریختن آب داغ روی آن هیچ آسیبی به سینک وارد نخواهد شد. اما سینک گرانیتی در برابر حرارت بسیار مقاوم‌تر از کورین است. با گذاشتن قابلمه داغ روی سنگ گرانیتی هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد. پس از این نظر سینک گرانیتی گزینه بهتری است.

لکه پذیری

از آنجایی که سینک ظرفشویی هر لحظه در معرض مواد غذایی رنگی است، خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنید شفافیت و تمیزی خود را از دست می‌دهد. از این رو گزینه‌ای بهتر است که در برابر لکه‌های رنگی مقاوم‌تر باشد و کمتر نیاز به شستشو داشته باشد. متاسفانه سنگ گرانیت در برابر لکه پذیری حساس‌تر است و اگر لکه‌ای که ایجاد شده زود شسته نشود ماندگار خواهد شد. اما سینک کورین مقاومت بیشتری در برابر لکه پذیری دارد. یکی از دلایل این امر صاف بودن سطح کورین و متخلل بودن سطح سنگ گرانیت است.

مقاومت در برابر ضربه

یکی از معایب سینک کورینی عدم مقاومت آن در برابر ضربه و برخورد با اشیای نوک تیز است. پس اگر سینک ظرفشویی شما از انواع کورین باشد، باید با احتیاط بیشتری با آن برخورد کنید چرا که هر لحظه ممکن است که با قرار دادنشی سنگین روی آن و با افتادن یک جسم نوک تیر ترک برداشته و یا روی آن شیاری و خط ایجاد شود. اما سینک گرانیتی این مشکل را ندارد و در برابر این عوامل مقاوم خواهد بود.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی و اسیدی

اگر مواد شیمیایی یا اسیدی روی سینک کورین ریخته شود، مشکلی پیش نخواهد آمد حتی لکه ایجاد شده روی آن نیز به کمک مواد شوینده تمیز خواهد شد. در صورت برخورد مواد شیمیایی و اسیدی با سینک گرانیتی بهتر است که سریع‌تر آن را بشویید؛ چرا که در طولانی مدت شاهد تغییر ظاهری در سینک خواهید بود.

تفاوت سینک کورین و گرانیتی

طول عمر

با توجه به برآوردی که سازندگان سینک کورین داشته‌اند، این سینک قادر است تا ۳۰ سال عمر مفید داشته باشد و اما طول عمر سینک گرانیتی بیش از ۵۰ سال تخمین زده می‌شود. البته نحوه نگهداری از آن‌ها در این اعداد تأثیر مثبت یا منفی خواهد داشت.

نصب و راه اندازی

کورین نسبت به گرانیت سبک‌تر، نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر است. از این رو برش و نصب آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. اگر برای نصب آن از افراد متخصص استفاده کنید، درزی روی سینک باقی نخواهد ماند. سینک گرانتی سنگین است از این رو برش و نصب آن کمی سخت‌تر و زمان بیشتری نیاز دارد. از طرفی اغلب درزهای این سینک کاملاً بسته نخواهد شد.

قیمت خرید و نصب

بدیهی است که قیمت سینک گرانیتی بیشتر از سینک کورین است. دلیل این امر فراوانی سنگ مصنوعی کورین و محدودیت تولید سنگ گرانیتی است. فروش آنلاین انواع سینک ظرفشویی زیرصفحه ای کورین نیز به دلیل استقبال بالای خریداران رو به افزایش است. پیشنهاد می کنیم برای خرید آنلاین انواع سینک ظرفشویی گرانیتی و کورینی سری به فروشگاه اینترنتی سپاهان ست بزنید و محصول مورد علاقه خود را انتخاب و سفارش دهید. کارشناسان آن‌ها در کمترین زمان بعد از اندازه‌گیری محل نصب، محصول را برش داده و نصب خواهند کرد.

منبع : سپاهان ست