طراحی نمای ساختمان و به ویژه نمای ساختمان مسکونی و ویلایی جزء بیشترین درخواست ها به مهندسین معمار هستند . نمای ساختمان ، مهمترین جزء دیداری ساختمان است ، بنابراین طراحی یک نمای شیک و البته خاص تاثیرات بسیار زیادی بر روی تمامی مردم یک شهر دارد . در این بخش مجموعه ای از ۲۰ مدل نمای ساختمان مسکونی با سبک های ( نمای مدرن ، نمای رومی ، نمای کلاسیک ، نمای نئوکلاسیک ) با متریال سنگ ، آجرنسوز ، چوب ترمووود و … آماده کردیم . البته قبل از معرفی مجموعه عکس نمای ساختمان ، به چند نکته پرکاربر در حوزه نماسازی اشاره می کنیم .

انواع متداول نمای ساختمان مسکونی – نوع مصالح

نمای سنگ

در چند دهه اخیر با توجه به پیشرفت ماشین آلات استخراج و فرآوری سنگ های ساختمانی ، شاهد استفاده چشمگیر ، از سنگ نمای ساختمان بوده ایم . سنگ تراورتن به واسطه خلل و فرجی که در سطحش دارد ، اتصالات خوبی را برای چسبندگی به بدنه نما ایجاد می کرد . در حال حاضر سنگ تراورتن پرکاربرد ترین سنگ نمای ساختمان مسکونی به شمار می رود . از جمله مزایای نمای سنگی می توان به موارد  ( مقاومت در برابر رطوبت ، مقاومت در برابر تغییر رنگ و گرد و غبار ، تنوع در رنگ و قیمت ، اجرای سریع و آسان ) اشاره کرد .

نمای آجری

برای استفاده از آجر در طراحی نمای بیرونی ساختمان ، نیاز به آجر مخصوص نما (  آجر نسوز ) داریم . لازم به ذکر است آجر نسوز در رنگ های بیشماری تولید و عرضه می شود . امروزه برای اجرای نماهای آجری از سیستم خشک استفاده می کنند و به دین ترتیب از ملات برای اتصال آجر استفاده نمی شود !!!  برای اتصال آجرهایی که از این سیستم استفاده می کنند ، از تجهیزات فلزی همچون ریل استفاده می شود . از جمله مزایای نمای آجری می توان به موارد  ( عایق حرارتی و برودتی ، مقاوم در برابر تغییر رنگ ، تنوع در رنگ ، سرعت بالا در اجرا با سیستم خشک ) اشاره کرد .

نمای چوبی

چوب یکی از مصالح بسیار قدیمی در طراحی نما بوده است . امروزه با پیشرفت تکنولوژی مدل ها و نمونه های جدیدی از چوب نما وارد بازار شده است . چوب ترمووود یکی از این نمونه هاست که دارای مزایای زیادی از جمله ( مقاومت در برابر رطوبت ،  وزن کم ، تنوع در رنگ ،  نصب آسان و سریع ) است .

نمای سیمانی

سیمان شسته یکی از مقاوم ترین و پر طرفدار ترین مصالح برای نماسازی ساختمان به شمار می رود . نماهای سیمانی مقاومت ساختمان را حفظ کرده و به دوام و پایداری ساختمان کمک می کند . از جمله مزایای نمای سیمانی می توان از ( صرفه جویی مالی ، سرعت اجرای بالا ، تهیه آسان و در دسترس بودن ، عدم ریزش پوسته نما در بلند مدت ) نام برد . البته نمای سیمانی معایبی از جمله ( عایق حرارتی و برودتی بسیار ضعیف ، امکان ترک برداشتن سیمان ، جذب دوده و گرد و خاک ) دارد .

نمای شیشه ای

شاید بتوان سبک مدرن را پایه گذار استفاده از نمای شیشه ای دانست . انواع نماهای شیشه ای که امروزه با آن مواجه هستیم عبارت اند از ( کرتیل وال ، اسپایدر ، نماهای دو پوسته شیشه ای و فریم لیس ) . از جمله مزایای نماهای شیشه می توان به ( کاهش بار مرده در ساختمان های بلند مرتبه ، سرعت در اجرا ، محدوده دید وسیع ) اشاره کرد . البته ساختمان های شیشه ای دارای معایبی از جمله ( جذب سریع گرد و خاک ، عایق حرارتی و برودتی بسیار ضعیف ، مقاومت پایین در برابر فشار ) هستند .

نمای سرامیکی

نمای سرامیکی یکی دیگر از نماهای پر کاربرد در ایران است که طی سال های گذشته استفاده از این نما با افزایش همراه بوده است . نمای سرامیکی دارای مزایایی چون ( عایق رطوبتی ، تنوع در طرح و رنگ ، مقاومت در برابر یخ زدگی ، مقاومت فیزیکی بالا ، ضد حریق بودن ، قیمت مناسب ) می باشد .

نمای کامپوزیت

کامپوزیت ترکیبی از دو لایه پوششی آلومینیوم و یک هسته پلی اتیلن است . از جمله مزایای پنل های آلومینیوم کامپوزیت می توان به  ( مقاومت در شرایط مختلف آب و هوایی ، تنوع در رنگ ، عایق صورتی و حرارتی ، شکل پذیری در طراحی ) اشاره کرد . نماهای کامپوزیت برای انواع نمای ساختمان مسکونی و تجاری قابل استفاده اند .

کدام مصالح را برای نمای ساختمان مسکونی انتخاب کنم ؟

یکی از ویژگی های مهم معماری سنتی ایران ” استفاده از مصالح بوم آور” است . به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از مصالحی در نمای ساختمان مسکونی استفاده نمایید که در شهر شما و یا نهایتا در استان های مجاور به وفور قابل دسترس باشد . مثلا اگر در شهری مثل یزد قصد نماسازی دارید استفاده از مصالح سنتی مانند آجرنما بهترین انتخاب است و یا اگر در بخش های مرکزی کشور  مانند اراک و خمین هستید ، آجرنما و سنگ بهترین گزینه محسوب می شود  . بسته به اقلیم منطقه مصالح را انتخاب کنید و در صورت لزوم می توانید با خانه طرح نیز جهت طراحی یا مشاوره صحبت کنید .

بهترین سبک برای نمای ساختمان مسکونی چیست ؟

در طراحی نمای ساختمان مسکونی سبک های بسیاری از جمله ، نمای کلاسیک ، نمای مدرن ، نمای دیکانستراکشن ، نمای فولدینگ ، نمای سنتی ایرانی و …  وجود دارد . امروزه در ایران رایج ترین سبک در طراحی نمای ساختمان ، نمای کلاسیک و نمای مدرن است و اصولا نمی توان یک از دو سبک را بر دیگری ، برتر دانست . به همین دلیل بهترین انتخاب ، سبکی است که با بافت محلی و شهری شما انطباق بیشتری داشته باشد .

نگاهی به ۲۰ مدل نمای ساختمان مسکونی جدید

نمای ساختمان

نمایی از یک ساختمان کلاسیک که با ظرافت خاصی اجرا شده است.

نمای ساختمان رومی

نمای بیرونی ساختمان

نمای ساختمان یک طبقه

نمای ساختمان

نمای ساختمان یک طبقه

نمای ساختمان مسکونی

نمای ساختمان مسکونی

نمای ساختمان

نمای سنگ ساختمان

آجر نمای ساختمان

نمای ساختمان مدرن

آجر نمای ساختمان

نمای سنگ ساختمان

عکس نمای ساختمان

نمای بیرونی ساختمان

نمای سنگ ساختمان

چوب نما

نمای ساختمان مسکونی

عکس نمای ساختمان

نظر شما در خصوص ۲۰ مدل نمای ساختمان مسکونی چیست ؟ کدام یک از ایده ها بیشتر نظر شما را به خودش جلب نمود؟

تحریریه : خانه طرح | منبع: khanetarh.com