طراحی ویلای دوبلکس بر روی شیب و ناهمواری های زمین همیشه از جذابیت خاصی برخوردار بوده است . به سراغ ویلایی در دماوند تهران رفته ایم که این ویلا یکی از مجموعه ویلاهایی است که بر روی شیب زمین طراحی و اجرا شده است . با خانه طرح برای آشنایی بیشتر با این ویلای مدرن همراه باشید .

مشخصات پروژه :

ویلا ماوی/آتلیه مکعب سفید
موقعیت: ایران، استان تهران،دماوند
معماران ارشد: رضا اسدزاده، شبنم خلیل پور
مساحت: ۶۰۰۰ مترمربع
تاریخ اجرای پروژه :۲۰۱۵

طراحی ویلای دوبلکس

نقشه خانه ویلایی

بررسی طراحی ویلای دوبلکس از زبان معمار

این پروژه در شهر هشت بهشت، واقع در دماوند در ۴۵ کیلومتری شهر تهران واقع شده و برای یک خانواده ۸ نفره طراحی شده است. توپوگرافی سایت و چشم انداز به کوه دماوند، عوامل اصلی شکل گیری این فرم بوده اند. شیب ۱۰% منجر به تقسیم سایت به سه قسمت شد.طراحی ویلای دوبلکس

طبقه همکف در قسمت جنوبی حیاط بنا شده است. زیرزمین در حیاط وسطی قرار دارد و از طریق رمپ و پله به حیاط بالایی متصل می شود. حیاط سوم در پایین ترین سطح قرار دارد؛ بنابراین کل حجم ترکیبی از سه مکعب است. بخشی از پایین ترین مکعب در زیر خاک پنهان شده است، در حالیکه استخر شنا و امکانات ورزشی واقع در قسمت شمالی به حیاط میانی باز می شود، این مکعب همچنین یک تراس را که به اتاق نشیمن مرتبط است تشکیل می دهد. مکعب وسط به دوقسمت تقسیم شده است، قسمت غربی شامل اتاقها است که متمایل به سمت کوه دماوند است و به عنوان یک کنسول، یک تراس بزرگ را برای طبقه اول ایجاد کرده است. قسمت شرقی شامل آشپزخانه است که به سمت حیاط جنوبی و ورودی اصلی متمایل است. بالاترین مکعب نیز برای ادغام به کل ساختمان اضافه شده است.

طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلای دوبلکس ، بخش نشیمن و ناهارخوری

خانه دوبلکس

طراحی ویلای دوبلکس – دکوراسیون داخلی پذیرایی

خانه دوبلکس

طراحی ویلای دوبلکس بخش راه پله دوبلکس را مشاهده می کنید .

طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلای دوبلکس، بخش نشیمن و آشپزخانه دوم

ویلای دوبلکس

دید عالی از فضای داخی ویلا به فضای شهری

ویلای دوبلکس

نشیمن ساده و مدرن

ویلای دوبلکس

ویلای دوبلکس

سازماندهی بنا ترکیبی از دو منطقه فضایی است، فضای خصوصی شامل اتاق ها و فضای عمومی که از فضاهای اجتماعی مانند اتاق نشیمن و فضاهای باز متنوع تشکیل شده است. تمامی فضاها از نور و تهویه طبیعی بهره می برند. اتاق خواب اصلی و فضای اجتماعی طبقه اول از طریق کنسول و پنجره ای بلند از چشم انداز کوه دماوند بهره میبرد. طراحی داخلی نشان دهنده تعامل مصالح سرد و مبلمان خاکستری و مصالح گرم مانند لوازم تزئینی چوبی و زرد رنگ است.

نقشه خانه ویلایی

طراحی ویلا

طراحی ویلا

نظر شما در مورد طراحی ویلای دوبلکس در دماوند چیست ؟ دیدگاه های خود را در این خصوص بیان کنید .

ترجمه : خانه طرح | منبع: archdaily