امروزه در کشورمان ایران نماهای ساختمانی زیادی طراحی و اجرا می شوند . اما نکته ای که در بسیاری از طراحی ها گاها فراموش می شود بحث مهم خلاقیت در طراحی نما و بهره گیری صحیح از مصالح است .همانطور که می دانید طراحی نمای ساختمان با رعایتاصول زیست محیطی یکی از اصول معماری سبز به شمار می رود . حال می خواهیم پروژه ای را در شهر محلات ( استان مرکزی ) معرفی نماییم که با یک تیر چند نشان را هدف قرآر داده است !!! در بررسی کوتاه این پروژه همراه ما باشید .

مشخصات پروژه :

معماران: گروه معماری کلکتیو ترین
محل احداث: محلات، مرکزی، ایران
کارفرما: رامین مهدی زاده، حسین سهراب پور، مهدی مهدی زاده
متراژ منطقه: ۴۲۰.۰ متر مربع
سال پروژه: ۲۰۱۰
عکس: امید خداپناهی

نمای سنگ ساختمان

همان طور که می دانید، بخش عمده ای از اقتصاد شهرستان محلات از طریق برش و صیقل سنگ اداره می شود.  به عبارت دیگر، بیش از نیمی از سنگ ها به دلیل ناکارآمدی در تکنولوژی برش سنگ دور ریخته می شوند .

طراحی نمای ساختمان

این پروژه توانسته است از ناکارآمدی سنگ ها به نفع امور اقتصادی و زیست محیطی استفاده نماید. به عبارت دیگر، این پروژه از سنگ های باقی مانده و ناکارآمد برای قسمت بیرونی و برخی از دیوارهای داخلی استفاده کرده است. افزایش بازیافت سنگ های سازندگان محلی یکی از مهم ترین نتایج احداث این ساختمان در نظر گرفته شده است. این ساختمان پنج طبقه ای شامل دو فضای خرده فروشی (فروشگاه) در طبقه ی هم کف و هشت آپارتمان سه خوابه در طبقات فوقانی است.

طراحی نما

فرم منشوری مانند و تیره ی این ساختمان توسط گرمای مواد طبیعی متعادل شده است. پنجره های کوچک این ساختمان با سنگ های مثلثی شکل زیبایی تزئین شده اند. پنجره های فوقانی به کرکره های چوبی مجهز شده اند که امکان تنظیم سطح نور و درجه حرارت برای کاربران را فراهم آورده است.

نمای ساختمان مسکونی

در بخش هایی از طراحی داخلی نیز ، سنگ آنتیک مورد استفاده قرآر گرفته است .

طراحی نمای ساختمان

مصالح مورد استفاده در طراحی نمای ساختمان

همان طور که در تصاویر نیز مشاهده می کنید عمده مصالح به کار رفته در طراحی نمای ساختمان از جنس سنگ است و در بخش هایی نیز استفاده از چوب ترمووود به چشم می خورد .

طراحی نما

در پایان نظرات ارجمندتان را در خصوص طراحی نمای ساختمان فوق و بحث معماری آن بیان کنید .

نویسنده : بهنام خیری | تحریریه : خانه طرح