تری دی مکس (۳D Studio Max) یک نرم افزار گرافیکی “سه بعدی ساز” و “انیمیشن ساز” است . این نرم افزار آنقدر قدرتمند است که هر چیز غیر ممکنی در دنیای واقعی را به یک نسخه مجازی اما بسیار نزدیک به واقعیت تبدیل می کند . فقط کافیست کار با این نرم افزار را یاد بگیرید و متناسب با زمینه مورد نیاز ، از آن بهره بگیرید . در این بخش می خواهیم در مورد تاریخچه تری دی مکس ، نمونه کار ۳d max ، کاربرد این نرم افزار در بازار کار و اینکه اصلا چرا باید این نرم افزار را یاد بگیریم صحبت کنیم . پس با خانه طرح همراه باشید.

۳D Studio Max هیولای دنیای سه بعدی

نمونه کار 3d max

تری دی مکس چیست ؟

در یک جمله ی کوتاه از نظر من “مهندس خیری” ۳d max هیولای دنیای سه بعدی است . اما در تعریفی که از تری دی مکس در دانشنامه ویکی پدیا آمده : یک برنامهٔ گرافیک سه‌بعدی حرفه‌ای است که برای ساخت پویانمایی‌ها، مدل‌ها، بازی‌ها و تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌گردد.

تاریخچه ۳D Studio Max

محصول “استودیوی سه‌بعدی” توسط گری یوست و گروه یوست برای سیستم عامل داس خلق شد و توسط شرکت آتودسک منتشر گردید. پس از انتشار نسخهٔ چهارم استودیوی سه‌بعدی داس، محصول برای سیستم عامل ویندوز ان‌تی بازنویسی شد و به “استودیوی سه‌بعدی مکس” تغییر نام داد. این نسخه نیز توسط گروه یوست خلق شد و توسط کنیتکس که در آن زمان بخش رسانه و سرگرمی آتودسک بود منتشر گردید.

آتودسک نرم‌افزار را پس از انتشار دومین بروزرسانی استودیوی سه‌بعدی مکس خرید و طی دو انتشار بعدی کل مراحل توسعه را خود شرکت به صورت داخلی انجام داد. بعدها نرم‌افزار تحت نام “تری‌دی‌اس مکس” توسط دیسکریت، یک شرکت نرم‌افزاری در مونترآل که آتودسک به تازگی خریداری کرده بود منتشر شد. بعد از انتشار نسخهٔ هفتم، دوباره لوگوی آتودسک بر روی محصول قرار گرفت و نام رسمی به حالت کنونی (“آتودسک تری‌ دی‌ اس مکس”) درآمد.

ورژن سیستم عامل نام کد سال انتشار
۳D Studio Prototype ام‌اس-داس ثاد ۱۹۸۸
۳D Studio ام‌اس-داس ثاد ۱۹۹۰
۳D Studio MAX 1.0 ویندوز جگوار ۱۹۹۶
۳D Studio MAX R2 ویندوز آتنا ۱۹۹۷
۳D Studio MAX R3 ویندوز شیوا ۱۹۹۹
Discreet 3dsmax 4 ویندوز ماگما ۲۰۰۰
Autodesk 3ds Max 9 ویندوز ماکالو ۲۰۰۶
Autodesk 3ds Max 2008 ویندوز گودا ۲۰۰۷
Autodesk 3ds Max 2018 ویندوز ایموجی ۲۰۱۸

تری دی مکس چیست

کاربرد تری دی مکس در بازار کار چیست ؟

تری دی مکس در بازار کار مهندسی معماری و صنعت سینما نقش پر رنگی دارد . اگر قصد طراحی نمای ساختمان یا طراحی دکوراسیون داخلی دارید این نرم افزار می تواند یک پیش نمایش قبل از اجرای پروژه به کارفرمایان شما ارائه دهد . اگر رشته ی معماری هستید یادگیری ۳d max یکی از ضروریات است. و اما در صنعت سینما فقط کافیست بدانید بخش هایی از فیلم آواتار یکی از پر فروش ترین فیلم های هالود با استفاده از این هیولای سه بعدی مدلینگ شده است.

چقدر یادگیری ۳DS Max زمان می برد ؟

در زمینه پروژه های معماری ، در مدت زمان ۳ ماه ، می توان ، این نرم افزار را یاد گرفت. به شکلی که از پس پروژه های طراحی نما و دکوراسیون داخلی بر می آیید . اما اگر به دنبال انیمیشن سازی های پیشرفته و …. هستید باید بگوییم ۱ سال هم برای آموزش کم است .

بعد از نصب تری دی مکس نرم افزار جانبی دیگری نیز نصب می شود ؟

معمولا پلاگین هایی چون Vray ، RailClone ، forest ، solid rock ، Vue xStream ، MultiScatter و … می توانند بر روی نرم افزار ۳D Studio Max نصب شوند و کار شما را برای رندرینگ و مدلینگی بهتر یاری نمایند.

انجام پروژه تری دی مکس

تعدادی دیگر از نمونه کار ۳d max

تمام تصاویری که در این مطلب استفاده شده (نمونه کار ۳d max) پروژه مکس کاران حرفه است ، اما چند نمونه دیگر را نیز برای شما آماده کرده ایم تا با قدرت این هیولای سه بعدی بیشتر آشنا شوید.

تری دی مکس در معماری

نمونه کار 3d maxنمونه کار 3d max
نمونه کار 3d maxنمونه کار 3d max
نمونه کار 3d maxنمونه کار 3d max

نظر شما در مورد نرم افزار تری دی مکس چیست ؟ نمونه کار ۳d max نظر شما را جلب کرد ؟

تحریریه : خانه طرح
منبع:  wikipedia – archmodels – khanetarh