طراحی بیمارستان دارای اصول و قوائد متعددیست که طراحان معمار ملزم به رعایت این قوائد هستند . لازمه ی طراحی هر پروژه به خصوص طراحی بیمارستان ، بررسی نمونه های موردی مرتبط با پروژه مورد نظر ماست .در این بخش قصد داریم شما را با یک نمونه موردی بیمارستانکه در شهر رشت واقع است آشنا کنیم . با خانه طرح در بررسی این پروژه همراه باشید .

مشخصات پروژه :

نام : بیمارستان پارس
معماران: گروه معماری موج نو
محل احداث: رشت، استان گیلان در ایران
معماران راهنما: لیدا الماسیان، شاهین حیدری
متراژ منطقه: ۳۰۰۰۰.۰ متر مربع
سال ساخت پروژه: ۲۰۱۶
عکس: پرهام تقیوف

بررسی نمونه موردی بیمارستان پارس

نمونه موردی بیمارستان

طراحی نمای بیمارستان

از نیمه ی دوم قرن بیستم تا به امروز، طراحی معماری ساختمان های بیمارستانی با تغییرات بسیار بزرگ مواجه شده است. این دسته از تغییرات نقش حیاتی را در امر معماری ایفا نموده اند، به طوری که این نوع ساختمان ها به عنوان ویژگی های بارز شهری یک جامعه در نظر گرفته شده اند.

نمونه موردی بیمارستان

نظرسنجی های انجام شده پیرامون سبک شناسی معماری مراکز بهداشتی و درمانی در ایران با نتایج نا امید کننده ای همراه بود. برای سال های طولانی، این نوع ساختمان ها بر اساس تکرار برخی از بلوک های از پیش طراحی شده ایجاد شده اند. همان طور که می دانید این بلوک ها، صدف و پوسته ای را در اطراف ساختمان بوجود آورده و در نهایت عنوان ساختمان های بیمارستانی را به خود اختصاص داده اند. از این رو ساختمان بیمارستان ها ، مسیرهایی با شبکه های پیچیده دیده می شوند . این مسیر ها عمدتا به راهروهای بسیار باریک و تاریکی ختم می شوند که می تواند حس ترس و استرس را در بیمار چند برابر کند . از این رو، تعریف و ارزیابی مجدد ویژگی هایی که کیفیت بیمارستان ها و مراکز بهداشتی – درمانی را تحت تاثیر قرار داده اند به امری ضروری مبدل شده است .

طراحی داخلی بیمارستان

طراحی بیمارستان ها به دلیل مقیاس عمدتا بزرگ آن ها در امر طراحی، به یک مسئله ی مشکل ساز تبدیل نشده اند. اما سایر نقاط بحرانی از جمله توابع پیچیده ای به شمار می روند که بخشی از دانش پزشکی، مهندسی، روانشناسی و … را تحت پوشش قرار داده اند. با گذر زمان، این مناطق همواره با تغییرات بسیار حیاتی مواجه شده اند. همان طور که قبلا اشاره شد، این مکان ها به طور موثری بر احساسات مردم تاثیرگذار خواهند بود. از این رو، در نظر گرفتن ویژگی هایی که می تواند استرس و درد در بیماران را کاهش دهد بسیار ضروری است. برخی از این ویژگی ها عبارت اند از روابط فضاهای مختلف یمارستان ، شکل بیمارستان، هم ترازی با مکان، فضای خارجی ساختمان، فضای سبز، مبلمان، مواد، رنگ، نور، و … .

پلان بیمارستان

طراحی معماری بیمارستان

طراحی داخلی بیمارستانسایت پلان بیمارستان

بیمارستان پارس رشت به یک بخش خصوصی تعلق دارد. این واحدهای خصوصی همواره در تلاشند تا سود هنگفتی را در طرح های خلاق و پیشرو بدست آورند. این موضوع به خودی خود انگیزه ی دستیابی به بهترین خدمات به مشتری و جذب کاربران بیشتر را دو چندان نموده است. از این رو می توان گفت که در این واحدهای خدماتی، کاربران به عنوان مهمانان با ارزشی در نظر گرفته شده اند که در ازای دریافت سلامت مجدد خود پول های بسیاری را به بیمارستان پرداخت می نمایند. ارائه ی کیفیت بهتر از ساختمان، جذب مشتریان بیشتر، ارائه خدمات بهتر و کسب سود بیشتر، از جمله اهداف اصلی این مجموعه به شمار می رود .

طراحی معماری بیمارستان

طراحی معماری بیمارستان

بیمارستان پارس رشت در مساحت ۳۰۰۰۰ متر مربع و با تقریبا ۱۶۰ تخت ساخته شده است. این بیمارستان در مجاورت یکی از جاده ها شلوغ شهر رشت قرار دارد که امکان افزایش آلودگی صوتی در آینده را دو چندان خواهد نمود. برای پیشگیری از افزایش آلودگی صوتی، این ساختمان در فاصله ای دور از مسیر جاده بنا شده است. با توجه به بافت شهری رشت، طراحان هموراه در تلاشند تا ظاهر ساختمان را متناسب با ویژگی گردش گری شهر ارائه نمایند .

طراحی داخلی بیمارستان

مفهوم طراحی در طبقه همکف از داشتن فضایی گسترده با ترکیبی از فضاهای تشخیصی، قطعات اضطراری، و درمانگاه نشئت گرفته است. همان طور که می دانید، ارتباط این مکان با سایر بخش های موجود در بیمارستان نها از طریق راهروهای پهن امکان پذیر است. طبقه ی همکف نقش و مهم حیاتی را در تبدیل ساختمان به یک نهاد واحد ایفا نموده است. ارائه ی انسجام، ایجاد ارتباط بین مناطق عمومی و خصوصی، برخورداری از فضای نور کافی، و استفاده ی کمتر از انرژی الکتریکی از دیگر ویژگی های بارز این طبقه به شمار می رود.

نمونه موردی بیمارستان طراحی معماری بیمارستان

حفظ ارتباط و جنبش کاربران از بخش های درمانی به سایر نقاط ساختمان به گونه ای است که از ایجاد وقفه و فاصله بین مناطق حفاظت شده و حفاظت نشده جلوگیری می نماید.

طراحی نمای بیمارستان

فضای ساختمان پارس بر خلاف سایر مراکز بهداشتی درمانی بسیار روشن است. به عبارت دیگر، ترکیب رنگ های خاص و همچنین افزایش میزان بهره وری از نور روز در فضای داخلی خالی از لطف نبوده است.

طراحی فضای سبز بیمارستان

نمونه موردی بیمارستان پارس دارای یک بخش پذیرش بسیار خلاقانه است . استفاده از گل ها و گیاهان ، این بخش را از فضایی خشک و سنگین به فضایی ارگانیک و نشاط آور تبدیل کرده است .

طراحی داخلی بیمارستان

طراحی راه و مسیر یکی دیگر نکات مهم و تاثیرگذار در ساخت این بنا بوده است. به نظر می رسد که فضاهای درمانی از طریق حجم روشنی از ساختمان ها و با تقسیم بندی هوشمندانه ای بین فضاهای موضوع مورد بحث کنترل شده اند.

طراحی داخلی بیمارستان

بخش های پشتیبان و درمانی یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین مکان های بیمارستان به مشار می روند که با خطر آتش سوزی همراه خواهند بود. این بخش ها در فاصله ی نزدیکی از ساختمان اصلی و در دو طبقه ی مجزا بنا شده اند. در اطراف این ساختمان درختان سبزی به چشم می خورد که به عنوان یک تهویه طبیعی بسیار مناسب عمل می نمایند. قرار گرفتن فضاهای درمانی در مکان های سبز نقش بسیار مهمی را در جلوگیری از مواردی همچون عفونت ایفا نموده است .

طراحی داخلی بیمارستان

در حال حاضر، این دهلیز پتانسیل بسیار خوبی برای طراحی ساختمان بیمارستان است. به عبارت دیگر، این مکان به سازگاری بیشتری با تکنولوژی و سرعت رو به رشد علم و دانش نیازمند است. گرایش و القاء هوشمندانه ی موجود در پشت این طراحی نقش بسیار مهمی را در ایجاد فضاهای بزرگ و امکانات ضروری ایفا نموده است. احتمال می رود که بخش های شمال غربی این بیمارستان در آینده ای نزدیک گسترش یابد.

طراحی داخلی بیمارستان

بخش ورودی بیمارستان به سه قسمت مختلف تقسیم شده است. درب اصلی در سمت جنوب، درب اورژانش در سمت شرق، و در نهایت، سکوی فرود هلیکوپتر در پشت بام این بیمارستان قرار دارد. تمام این راه ها به مرکز اصلی ساختمان وصل شده و به سایر بخش های بیمارستان راه یافته است.

طراحی نمای بیمارستان

همان طور که می دانید، شکل و نمای ساختمان نقش حیاتی و بسیار مهمی را در دعوت کاربران و جلب اعتماد و اطمینان آن ها ایفا خواهد نمود. طراحی نمای بیمارستان پارس به عنوان یکی از معیارهای اصلی ساختمان در نظر گرفته شده است که در آماده سازی محلی آرام برای بیماران و کاربران تاثیر گذار خواهد بود. در این ساختمان، گذر روز و شب حس نشاط و شادابی در کاربران را حفظ خواهد نمود. در طول روز، نور طبیعی به داخل ساختمان نفوذ کرده و با رنگ های زیبای موجود در دیوارها و کف ترکیب خواهد شد. تحقق این امر می تواند تنش های موجود در طول روز را تا حد زیادی از میان بردارد. در طول شب، درخشش این ساختمان به گونه ای است که می تواند  مسیر سلامت و بهبود را نشان داده و احساس امید به زندگی در کاربران و بازدیدکنندگان خارجی را دو چندان نماید .

پلان معماری بیمارستان

اصول طراحی بیمارستان

نمونه موردی بیمارستان

مبحث آلودگی صوتی یکی از موضوعات بسیار با اهمیت در طراحی بیمارستان است . در تصویر بالا میزان بلندی صدا بر حسب دسیبل بر روی نمای ساختمان اندازه گیری شده است . بنابراین در طراحی فضاهای داخلی بیمارستان پارس نیز به موضوع آلودگی صوتی توجه ویژه ای شده است . هرچند از پنجره های ۲ یا ۳ جداره نیز در جهت کاهش هر چه بیشتر آلودگی صوتی استفاده شده است .اصول طراحی بیمارستان

اصول طراحی بیمارستان

اصول طراحی بیمارستان

نمونه موردی بیمارستان

اصول طراحی بیمارستان

نظر شما در خصوص نمونه موردی بیمارستان پارس چیست ؟ آیا طراحی فرمی و عملکردی این بیمارستان را در مقایسه با نمونه های خارجی قابل رقابت می دانید . منتظر نظرات شما هستیم .

تحریریه : خانه طرح | منبع: khanetarh , archdaily