طراحی نمای ساختمان دارای سبک ها و ایده های متفاوتی است . از نمای کلاسیک و لاکچری گرفته ، تا نمای مدرن و مینیمال که هر یک از این سبک ها طرفداران خاص خودشان را دارند . در این بخش قصد داریم ۱۰ طراحی نمای ساختمان برتر از نگاه خانه طرح را معرفی نماییم . سعی شد از دو سبک کلاسیک و مدرن برای انتخاب نماها استفاده شود که در این میان طراحی نمای ساختمان های مسکونی و تجاری به تصویر کشیده شده است.

نگاهی به ۱۰ طراحی نمای ساختمان – از نگاه خانه طرح

طراحی نمای ساختمان

نمای ساختمان

۱- عکس اول مربوط به طراحی نمای ساختمان کلاسیکی است که از تقارنی مثال زدنی استفاده کرده است. به این سبک از نماها ، نمای رومی لندنی نیز می گویند که از یک بام شیبدار تزئینی در جلوی نما استفاده می کنند. لازم به ذکر است که این نما مربوط به یک ساختمان با کاربری مسکونی است.

طراحی نمای ساختمان

۲- نمای رومی با طراحی خاص و با شکوه که توجه هر بیننده ای را به خودش جلب می کند. لازم به ذکر است که استفاده از پنجره های بزرگ و سرتاسری با توجه به اقلیم این منطقه (معتدل و مرطوب) کاملا توجیه پذیر است.

نمای ساختمان رومی

نمای سنگی ساختمان

۳- نمای بعدی مربوط به یک ساختمان سنگی به سبک معماری کلاسیک است. یکی از ویژگی های مشترک معماری کلاسیک و معماری ایرانی ، استفاده از تقارن در سطح نماست. این نمای کلاسیک با متریال سنگ تراورتن طراحی شده است.

نمای ساختمان مدرن

۴- چهارمین نما مربوط به طراحی نمای ساختمان مدرن و خلاقانه ای است که از متریال چوب ترمووود ، فلز و شیشه استفاده شده است . این نما مربوط به یک ساختمان اداری در تهران می باشد که سطح نما به صورت ریلی قابلیت باز و بسته شدن را دارد . این ایده ، تا حدی حریم خصوصی ساکنان درون ساختمان را نیز در نظر گرفته است.

نمای ساختمان مدرن

طراحی نما

۵- بهره گیری از شیشه و کامپوزیت برای طراحی نمای ساختمان های تجاری اداری ایده هوشمندانه ای دیگری است که وزن ساختمان را به شکل چشمگیری کاهش می دهد.

طراحی و اجرای نما

۶- طراحی نمای ساختمان با بهره گیری از سنگ تراورتن برای مناطقی که این متریال جزء متریال بومیشان است می تواند مناسب باشد.

نمای ساختمان کلاسیک

۷- تصویر بالا هفتمین عکس نمای منتخب خانه طرح می باشد که از سبک کلاسیک رومی استفاده شده است.

نمای ساختمان مسکونی

۸- نمای منتخب بعدی یک نمای ترکیبی (سنگ تراورتن + چوب ترمووود) است. طراحی این نما نیز در نوع خود بی نظیر است.

نمای ساختمان

۹- ایده ای خلاقانه در طراحی نمای آپارتمان را در تصویر بالا مشاهده می کنید. سنگ نما به صورت عمودی و با عرض کم طراحی شده تا در اجرای نما ، فرم اِنحنا دار به بهترین شکل اجرا گردد .

طراحی نمای ساختمان

۱۰- و آخرین عکس انتخابی ما که در میان ۱۰ طراحی نمای ساختمان برتر قرآر می گیرد . لازم به ذکر است ایده های مطرح شده صرفا به این منظور نیست که این ۱۰ نما ، زیباترین نماهای ساختمانی در دنیای معماری هستند ، چراکه قطعا نماهای زیباتری می تواند وجود داشته باشند و ما تنها گوشه ای از برترین نماهای ساختمانی را به نمایش گذاشته ایم . در پایان منتظر نظرات شما همراهان گرامی هستیم.

تحریریه خانه طرح
منبع: pinterest – khanetarh – archdaily