شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که زیباترین گلهای آپارتمانی برای خانه های ایرانی کدامین هستند ؟ فرقی ندارد خانه شما کاربری مسکونی دارد یا تجاری ، ما در این بخش قصد داریم لیستی از جذاب ترین و زیباترین گلهای آپارتمانی را معرفی کنیم. اگر به گیاهان آپارتمانی و گلدار علاقه مند هستید ، پیشنهاد می کنیم زیباترین گلهای آپارتمانی را ببینید.

زیباترین گلهای آپارتمانی برای خانه ایرانی کدامند ؟

گل کاملیا

زیباترین گلهای آپارتمانی

گل کاملیا یکی از زیباترین گلهای آپارتمانی برای خانه های ایرانی محسوب می شود . این گل درختچه ای کوچک است که معمولا بین ۱.۵ تا ۶ متر بلند می شود، اما گاهی تا ۱۱ متر هم می رسد. کاملیا به نور متوسط ، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد. مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت ماسه برای پرورش کاملیا مناسب است.

گل ختمی چینی

گیاهان آپارتمانی مقاوم

زیباترین گلهای آپارتمانی

اسم علمی این گل Hibiscus rosa-sinensis ، از خانواده  Malvaceae می باشد. ختمی چینی ، بومی چین است و ارتفاع و گسترش آن به حدود ۵ متر می رسد. گلهایی ختمی از اواخر بهار تا اواخر تابستان ظاهر می گردد و طول عمر كمی دارد. رنگ گل ها ، زرد، صورتی و قرمز است. ختمی چینی به نور زیاد، گرمای معمولی تا زیاد، خاك همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد وخاك كمی اسیدی احتیاج دارد. مخلوطی از كود كاملا پوسیده حیوانی، ماسه و تورب برای این گیاه مناسب است. اگر به دنبال زیباترین گلهای آپارتمانی هستید گل ختمی را می توانید در لیست انتخاب خود قرار دهید.

گل اطلسی

معرفی انواع گل

اسامی گلها با عکس

یکی از زیباترین گلهای آپارتمانی برای خانه های ایرانی گل اطلسی است. این گل با نام علمی “Petunia x hybrida” شناخته می شود و از گیاهان حساس به سرما به‌ شمار می‌ رود . بعد از استقرار رشد نسبتاً سریعی دارد و ارتفاع آن ممكن است به بیش از ۶۰ سانتیمتر برسد. اطلسی تنوع ارقام بیشماری داشته و هر ساله انواع جدیدتری به بازار می‌آید. گل‌های شیپوری بزرگی به رنگ‌های سفید، قرمز، بنفش، صورتی، زرد و ابلق و حتی اخیراً سیاه دیده می‌ شوند و در طول تابستان و پائیز از اواخر خرداد تا آبان ماه بسته به شرایط آب و هوایی می‌تواند گلدهی داشته باشد. معمولا اطلسي در نقاطي كه تابستانش سرد و مرطوب باشد عمل نمي آيد كه در اين شرايط بوته قوي مي شود و شاخه هاي بلندي ايجاد مي كند ولی خيلی كم گل مي شود . گل اطلسي گیاهی است تا حدودی گرما دوست و روشنایی پسند. نور مستقیم آفتاب باعث شكوفایی گلهایش می گردد. مراقب باشید وقتی خاك خشك شد به آن آب بدهید. اواخر تابستان یا اوایل پاییز برگهایش زرد می شوند. جای نگرانی نیست زیرا دیگر موقع استراحت گیاه است، اما پیازهایش سرحال و سالمند.

بنت القنسول

گلهای آپارتمانی

اگر به دنبال یک گل ارزان قیمت و البته یکی از زیباترین گلهای آپارتمانی هستید ، گل کریسمس یا بنت القنسول را به یاد داشته باشید. اسم علمی بنت القنسول Euphorbia pulcherrima ، از خانواده Euphorbia می باشد. این گونه بومی مکزیک است و ارتفاع آن به یک متر و گسترش آن به ۴۵ سانتی متر می رسد. بنت القنسول به نور متوسط تا زیاد گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. در زمستان در جای گرم دور از وزش بادو بخاریها و اجاقهای گازی قرار گیرد. کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یکبار از خرداد تا آبان ماه مورد استفاده قرار داد. مخلوطی از خاک برگ و خاک جنگلی برای رشد و نمو این گیاه مناسب است. این گیاه اگر گلهای آن در اسفند ماه برداشت شوند شاخه های گل دهنده بلند می شوند و از لحاظ گل بریده دارای ارزش می باشد.

گل شمعدانی

انواع گل

نمی توان نامی از زیباترین گلهای آپارتمانی برای خانه های ایرانی را مطرح کرد و نامی از گل شمعدانی نبرد . این گل معمولا چند ساله بوده و ارتفاع آن ها در طبیعت در حدود یک تا ۲ متر هم می رسد . این گیاه به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری فراوان، رطوبت کم تا متوسط خاک قلیایی احتیاج دارد. مخلوطی از خاک جنگلی ، تورب و ماسه، برای رشد و نمو گیاه شمعدانی مناسب می باشد. انواع شمعدانی را می توانید به آسانی از اوایل تا اواخر تابستان تکثیر نمایید.

ارکیده فالانوپسیس

گلهای آپارتمانی

یکی از محبوب ترین و زیباترین گلهای آپارتمانی ، گل ارکیده فالانوپسیس است. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی می ماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط). فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دی ماه شروع می شود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیس ها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال می توانند گل بدهند. ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب می شوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب می شوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد. ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.

گل گلوکسینیا

عکس گل

گلوكسينيا یکی دیگر از زیباترین گلهای آپارتمانی است . گلوكسينيا با اسم علمی Gloxinia speciosa از خانواده Gesneriaceae است. گل های این گیاه بنفش یا ارغوانی بوده و از اواسط بهار تا اواخر تابستان ظاهر می شوند. گلوکسینیا به نور متوسط ، گرمای زیاد ، آبیاری فراوان، رطوبت محیطی ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد. کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر ، هر هفته یکبار ، از اوایل بهار تا زمان گل دهی، مصرف کرد. مخلوطی از خاک برگ و ماسه به نسبت مساوی، خاک مطلوب گلوکسینیا است. وقتی این گیاه گل داد، باید به تدریج آب دادن را کم کنیم به طوری که هنگام زرد شدن برگها آبیاری کاملا قطع شده باشد. آنگاه غده ها را از خاک درآورده و درمحلی خشک و سرد نگه داری کنید. گلوکسنیا از طریق قلمه برگی، تقسیم بوته و کاشت بذر تکثیر می شود.

بنفشه آفریقایی

انواع گلهای آپارتمانی

بنفشه آفريقايي يكي از زیباترین گلهای آپارتمانی است كه نه تنها دارای گلهايی زيبا ، بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصی برخوردار است . اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد. این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.

اسپاتی فیلوم

گیاهان آپارتمانی

گلهای آپارتمانی سایه دوست

اسم علمی این گیاه Spathiphyllum wallisii ، از خانواده Araceae می باشد. اسپاتی فیلوم دارای برگ های سبز براق به شکل نیزه ای است و گل های کوچک آن روی سنبله سفید استوانه ای، ظاهر می شوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی شکل پوشیده شده و زمان گلدهی این گیاه در تابستان است. اسپاتی فیلوم به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد وخاک کمی اسید احتیاج دارد. کود مورد نیازاین گیاه را می توان به میزان ۲ گرم درلیتر، هر دوهفته یکبار، از فرودین تا مهر ماه ، مورد استفاه قرار داد . کود زیاد باعث قهوه‌ای شدن نوک برگه ها می شود. مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ باکمی ماسه برای این گیاه مناسب است. زیباترین گلهای آپارتمانی

بونسای گل کاغذی

زیباترین گلهای جهان

یکی از جذاب ترین و زیباترین گلهای آپارتمانی ، بونسای گل کاغذی است. این گیاه همیشه سبز قابل نکهداری در خانه تقریبا در هر موقعیتی می باشد. آنها اغلب در زمستان و اوایل بهار به گل می نشینند، اما بعضی از گیاهان مطرح خوشه های پراکنده در تمام طول سال دارند. این گل نیازمند نور کامل آفتاب، آب و هوای نسبتاً گرم و رطوبت متوسط می باشد.

گل ژربرا

خانه ایرانی

گلهای آپارتمانی

این گل بومی آفریقاست و نیاز به شرایط گرم و پرنور دارد. دارای دو نوع پا کوتاه و پا بلند می باشد و به رنگهای مختلف قرمز ، نارنجی ، زرد ، سفید ، صورتی وجود دارد. دائمی، گرمسیری و حساس به سرما با ریشه های عمیق و گل های مجزا که بر روی ساقه ای پرزدار تشکیل می شوند. برگ ها به طول ۱۵ تا ۴۵ سانتی متر بوده و سطح بالایی آن ها سبز تیره و سطح زیرین کم رنگ و پوشیده از کرک های متراکم است. این گل با وجود سادگیش ، جزء زیباترین گلهای آپارتمانی ما قرآر می گیرد. نظر شما در مورد زیباترین گلهای آپارتمانی چیست ؟

تحریریه خانه طرح
منبع : khanetarh – nargil – glassy-garden