وقتی صحبت از نمای ساختمان سنگی به میان آید استفاده از نمای کلاسیک ( نمای رومی ) به عنوان یکی از محبوب ترین سبک ها مطرح می شود . نمای کلاسیک یک سبک ، به گستردگی جهانیست و در بسیاری از کشور های جهان ، ساختمان هایی به این سبک را مشاهده خواهید کرد . در این بخش ۱۵ نمای ساختمان سنگی ویژه نمای کلاسیک را برای شما کاربران خانه طرح آماده و بررسی نموده ایم .در پست قبلی به مجموعه ۲۰ نمای سنگ ساختمان – نمای رومی پرداخته بودیم که می توانید برای دیدن نماهای بیشتر سری به این پست نیز بزنید .

نمای ساختمان سنگی ۱ تا ۷ طبقه با نمای کلاسیک کدامند ؟

نمای ساختمان سنگی

۱- در تصویر اول نمای ساختمان سنگی یک طبقه ای را مشاهده می کنید که از سنگ تراورتن استفاده کرده است . دو ستون سنگی با طاق گهواره ای ، مسیر ورود به ساختمان را پرنگ تر نمایش می دهد .

نمای ساختمان سنگی

۲- در تصویر بالا نمای ساختمان دو طبقه به سبک نمای کلاسیک را مشاهده می کنید . استفاده از عمق بیشتر در طراحی نمای رومی ، دید بصری را تحریک می کند .

نمای رومی با سنگ تراورتن

۳- یکی از ویژگی های مهم در طراحی نمای ساختمان کلاسیک ، تقارن در جزئیات و اجزای نماست . در تصویر بالا علاوه بر تقارن اجزاء نما ، شاهد استفاده از تقارن حتی در فلاورباکس ها نیز هستیم .

نمای ساختمان سنگی

۴- تصویری از نمای ساختمان سنگی ۷ طبقه که از نمای کلاسیک استفاده کرده است . نظر شما در خصوص این نما چیست ؟

نمای ساختمان رومی

۵- در طراحی این ساختمان یک طبقه از نمای کلاسیک و متریال سنگ تراورتن استفاده شده است . فرم بیضی که در مرکز تاج نمای ساختمان طراحی شده در سرستون ها نیز مشاهده می شود . در  طراحی درب ها نیز از تکنولوژی فرفوژه استفاده شده است .

نمای بیرونی ساختمان با سنگ تراورتن

۶- مدلی دیگر از نمای ساختمان سنگی که از سنگ تراورتن در نمای ساختمان بهره برده است . از مهمترین ویژگی ها این نمای ساختمانی ، سرستون های آن است که در بخش نمای بالایی به نظر میرسد طول این ستون ها کمی زیاد در نظر گرفته شده است . اما ایجاد عمق و حجم سازی ستون ها باعث شده نمای ساختمان خسته کننده به نظر نرسد .

نمای کلاسیک ساختمان

۷- یک نمای کلاسیک با جزئیات ریز و ظریف که چشم هر عابری را به خودش جلب می کند . البته اجرای این سبک از نماها به دلیل جزئیات بالای اجرایی پرهزینه است و کمتر کارفرمایی چنین سرمایه گذاری برای نمای ساختمانش انجام می دهد .

نمای کلاسیک ساختمان

۸- در این مدل از نمای ساختمان سنگی از جزئیات ریز استفاده نشده و به فرم های حجمی بسنده شده است . با این ترفند هزینه اجرا کمی پایین تر آمده است .

نمای سنگ ساختمان

۹- نمایی از یک ساختمان رومی که از تقارن خیره کننده ای استفاده کرده است .

نمای سنگی

۱۰- یک نمای کلاسیک ساده ویژه نمای ساختمان یک طبقه را مشاهده می کنید .

نمای رومی

۱۱- در تصویر بالا نمای ساختمان سنگی را مشاهده می کنید که از جزئیات ریز نمای کلاسیک جهت کاهش هزینه اجرا استفاده نکرده است .

طراحی نمای ساختمان

۱۲-  در تصویر بالا ترکیب سبک کلاسیک و مدرن را در یک نما مشاهده می کنید .

نمای سنگ ساختمان

۱۳- نمای ۶ طبقه که به سبک نمای ساختمان رومی طراحی شده است .

نمای ساختمان سنگی

۱۴- نمای ساختمان سنگی که طراحی ساده ای نیز دارد .

نمای کلاسیک

۱۵- به آخرین مدل نمای ساختمان رومی می رسیم . نظر شما در خصوص نمای ساختمان سنگی به سبک نمای کلاسیک چیست ؟

تحریریه خانه طرح
منبع : khanetarh – reza-shirzad