توضیحات پروژه

خانه دوبلکس

خانه دوبلکس

مشخصات پروژه

نام پروژه

طراحی خانه دوبلکس

نام کارفرما

جناب آقای صالحی

آدرس پروژه

استان هرمزگان ، جزیره قشم

مدت زمان پروژه

۲۸ روز کاری

توضیحات پروژه

در اواسط پاییز ۹۲ بود که طراحی این خانه دوبلکس متناسب با نیاز های شخصی آقای صالحی آغاز ، و وارد فاز طراحی معماری شد . روند پروژه از طراحی فضاهای عملکردگرایانه شروع و در انتها با طراحی دکوراسیون داخلی پایان پذیرفت .این پروژه در سه فاز طراحی شد که در ادامه به بررسی موارد یادشده می پردازیم :

طراحی معماری خانه دوبلکس

طراحی معماری این خانه دوبلکس متناسب با دو فاکتور نیاز های کارفرما و استاندارد های معماری صورت پذیرفت .در نمودار زیر درصد اشغال فضاها در کنار هم به صورتت تفکیک شده نمایش داده شده است .

نمودار فضاهای خانه دوبلکس

نمودار مساحت فضاهای طراحی شده

پلان معماری طبقه همکف
اگر نگاهی به نقشه معماری طبقه همکف بیندازیم فضایی مرکزی به نام لابی مشاهده می شود که این فضا نقطه اتصال ۲ فضای ، ورودی از پارکینگ و ورودی از حیاط است . بعد از ورود شخص به لابی ، تصمیم برای حرکت به فضاهای دیگر از جمله نشیمن ، آشپزخانه ، راه پله طبقه اول ،توالت ، حمام و استخر صورت می پذیرد .
در طبقه همکف شاهد دو آشپزخانه هستیم که یکی جنبه دکوری و زیبایی دارد و آشپزخانه دوم آشپزخانه کثیف نام گذاری میشود که بیشتر پخت و پزها و … در این آشپزخانه انجام می شود . این کار باعث عدم شلوغی خانه و بوی غذا به داخل لابی و سایر بخش های خانه است .
توالت نیز در قسمت کور خانه قرار دارد و دسترسی به این فضا از طریق لابی میسر است .
استخر و حمام دو فضای دارای رطوبت و البته خصوصی هستند . بی گمان شما نیز زیاد خوشتان نمی آید به محظ ورود از حمام با جمعیت بیرون به یکباره مواجه شوید . برای برطرف کردن این مشکلات ما یک پیش ورودی برای حمام و استخر در نظر گرفتیم .

پلان خانه دوبلکس

پلان معماری طبقه اول
طبقه اول این خانه دوبکس دارای سه اتاق خواب به همراه سرویس بهداشتی مجزاست که آسایش و راحتی این ساختمان لوکس را چند برابر میکند همچنین با توجه به اهمیتی که برای خواب والدین در نظر داشتیم یک تراس اختصاصی طراحی شد و ایجاد طاق رومی برای این تراس ، جذابیت آن را چند برابر کردیم .
در این طبقه (طبقه اول) شاهد یک فضا به نام اتاق کار هستیم ، که میتواند در صورت لزوم ، کاربری کتابخانه و حتی اتاق خواب را هم داشته باشد .
فضای دیگری که احساس نیاز در طبقه بود یک آشپزخانه مینی برای راحتی بیشتر افرادی بود که نیاز به آوردن یک نوشیدنی ساده یا شستن یک ظرف و … داشتند ، تا مراجعه به آشپزخانه طبقه همکف برای نیاز های ساده حذف شود .
در این طبقه فضایی برای میز بیلیارد در نظر گرفته شد که جنبه سرگرمی و تفریحی این خانه دوبلکس را دارد .

پلان خانه دوبلکس

طراحی نما خانه دوبلکس

با توجه به نظر کارفرما و در نظر گرفتن جنبه های اقتصادی ، اقلیمی و … نمایی که برای این خانه دوبلکس مورد توجه قرار گرفت سبک کلاسیک بود .بیشترین عنصر بکار رفته در این نما ، سنگ تراورتن سفید است و در بخش هایی جزئی ، از سنگ آنتیک و آجر نسوز نیز استفاده شده است .
نوع ستون هایی که در طراحی مورد استفاده قرار گرفت از نوع یونیک است که در بنایی چون پارتنون در آکروپلیس یونان مورد استفاده قرار گرفته بود .

نمای ساختمان دوبلکس

طراحی داخلی خانه دوبلکس

در طراحی داخلی این خانه دوبلکس استفاده از یک طراحی مدرن مورد توجه بود . از همین رو از مصالح مدرنی چون سرامیک ، پارکت و … مورد استفاده قرار گرفت .
یکی از فضاهای بسیار مهم در این بخش ، نشیمن بود که از یک طرح S شکل برای طراحی سقف آن استفاده شد . یکی از دلایل استفاده از این طرح قرارگیری همگون لوسترها و در نتیجه روشنایی کامل نشیمن است .

طراحی داخلی خانه دوبلکس

جمع بندی

خانه دوبلکس آقای صالحی نماد یک طراحی اختصاصی منحصر بفرد برای خود ایشان است . طراحی معماری عملکردگرایانه ، نمای کلاسیک زیبا و طراحی داخلی مدرن ما را با یک خانه دوبلکس شیک و فوق العاده مواجه می کند . بی شک طراحی این خانه با توجه به سلایق گوناگونی که هر شخص دارد می تواند دارای نکات مثبت یا منفی باشد .