توضیحات

مشخصات پروژه

نام پروژه : طراحی ساختمان دوبلکس

کارفرما : جناب آقای درفش

طراح : مهندس بهنام خیری

محل پروژه : استان خوزستان ، آبادان

مدت زمان پروژه : ۲۵ روز کاری

توضیحات پروژه

طراحی ساختمان جناب آقای درفش یکی از نمونه کار های انتخابی به سبک مدرن بود . در طراحی این ساختمان توجه به عملکردگرایی از جایگاه ویژه ای برخوردار است . این پروژه مسکونی در شهرستان آبادان طراحی و در سه فاز طراحی معماری ، طراحی داخلی و طراحی نما تحویل کارفرما شد . در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم . طراحی معماری ساختمان جناب آقای درفش بر پایه طراحی بر اساس عملکرد انجام شد . در نمودار زیر مقدار تراکم اشغال شده فضاها بر حسب متر مربع مشخص شده است ؛

نمودار فضای مسکونی

پلان طبقه همکف ساختمان دوبلکس این طرح دارای دو ورودی مجزا می باشد که در نهایت به فضای لابی ختم می شوند . بعد از ورود به لابی امکان حرکت به ۴ فضا ( توالت ، نشیمن ، آشپزخانه و راه پله فراهم است . این طرح نیز دارای ۲ آشپزخانه است که آشپزخانه شماره ۱ به عنوان آشپزخانه اصلی و آشپزخانه شماره ۲ آشپزخانه کثیف است که پخت و پز و شستوشوی ظروف و سایر امور در این آشپزخانه صورت می گیرد. همچنین یک فضای غذاخوری نیز در کنار آشپزخانه اصلی تعبیه گشته است. در طبقه همکف شاهد یک اتاق خواب میهمان هستیم که به یک سرویس بهداشتی مجزا برای راحتی هر چه بیشتر میهمان مجهز گشته است . نشیمن نیز دارای وسعت مناسبی است و می تواند آسایش و رفاه را به شکل مطلوبی برای ساکنین فراهم نماید . این ساختمان امکان پارک ۲ خودرو را فراهم می سازد که برای ساختمانی با این متراژ تعداد مناسبی است .

پلان ساختمان دوبلکس

پلان طبقه اول ساختمان دوبلکس: بعد ورود از راه پله با فضای نشمین مواجه می شویم که فضای مناسبی جهت تماشای تلوزیون و … است . در این طبقه ۲ اتاق خواب داریم که هر دو اتاق خواب  دارای یک سرویس بهداشتی در بیرون از اتاق هستند . در حقیقت با قرار دادن سرویس بهداشتی در نشیمن ، فضای اتاق خواب ها تا حدی بزرگتر شد ، همچنین دسترسی به سرویس بهداشتی برای افرادی که در اتاق کار یا نشیمن هستند نیز فراهم شد . یک راه پله نیز در پشت فضای نشیمن قرار دارد که در نهایت به خرپشته منتهی می شود .

پلان ساختمان دوبلکس

طراحی نمای ساختمان دوبلکس

طراحی نمای این ساختمان به سبک مدرن انجام شد ، هرچند در طراحی مدرن تقارن از جایگاه والایی برخوردار نیست اما با توجه به اینکه پنجره ها از قبل در بدنه ساختمان کارگذاری شده بودند تصمیم به طراحی نمای متقارن گرفتیم . مصالحی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار گرفت تراورتن سفید به همراه آجر نسوز بود که ترکیب زیبایی در کنار یکدیگر دارند .

نمای ساختمان دوبلکس

طراحی داخلی ساختمان دوبلکس

دکوراسیون داخلی این ساختمان دوبلکس ، تلفیقی از متریال سرامیک و رنگ سفید است . بی شک این دو متریال در کنار یکدیگر حس قرارگیری در یک فضای لوکس مدرن را دوچندان می کند . بخش مهم طراحی داخلی مربوط به سقف پذیرایی است که در آن از نور مخفی به شکل ویژه ای استفاده شده که این امر موجب جذابیت هرچه بیشتر سقف شده است .استفاده از لوستر های کریستالی نیز به زیبایی هرچه بیشتر سقف کمک کرده . این لوسترها در بخش های دیگر ساختمان از جمله نشیمن طبقه اول و تعدادی از اتاق خواب ها استفاده شده است .

ساختمان دوبلکس

آشپزخانه ساختمان دوبلکس

اتاق خواب ساختمان دوبلکس

جمع بندی

ساختمان آقای درفش بر پایه معماری مدرن طراحی شد . معماری مدرن ، نمای زیبا و یک طراحی داخلی منصر به فرد ، این ساختمان دوبلکس را به یکی از پروژه های موفق معماری بدل کرده است .