طراحی خانه دوبلکس طرفداران زیادی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان دارد. طراحی خانه دوبلکس می تواند به سبک مدرن ، کلاسیک ، دیکانستراکشن ، فولدینگ و … انجام شود. در ایران سبک مدرن و کلاسیک از محبوبیت بیشتری به نسبت سایر سبک ها برخوردار هستند. در این مطلب قصد داریم به ۱۰ سوال مهم و پرتکرار شما عزیزان در خصوص طراحی خانه دوبلکس اشاره و به آنها پاسخ دهیم. پیش از این در مطلب قبل به ۱۵ عکس و نکته از طراحی خانه های دوبلکس اشاره کرده بودیم.

۱- برای چه خانه دوبلکس بسازم؟

ساخت خانه دوبلکس می تواند به دلایل مختلفی انجام شود. یکی از دلایل مهم کمبود متراژ زمین برای ساخت بناست که با طراحی ساختمان در دو طبقه دوبلکس این مشکل رفع می شود. در مواردی متراژ زمین زیاد است و کارفرما به دلیل بهره گیری از ویو و استفاده از دید و منظر ، خانه دوبلکس را ترجیح می دهد.

خانه دوبلکس ساده

۲- چه سبکی برای طراحی نمای خانه دوبلکس مناسب است ؟

پیشنهاد ما در مرحله اول استفاده از نماهایی به سبک معماری ایرانیست. اما در وضعیت فعلی شاهد محبوبیت دو سبک معماری مدرن و کلاسیک در بازار طراحی خانه دوبلکس هستیم. انتخاب هر یک از این نماها بسته به شرایط اقلیمی ، میزان هزینه ، دسترسی به مصالح ، فرهنگ منطقه  و … می تواند سنجیده و در نهایت انتخاب شود.

طراحی خانه دوبلکس

در تصویر بالا طراحی نمای دوبلکس به سبک مدرن و در تصویر پایین طراحی نمای ساختمان دوبلکس به سبک کلاسیک (رومی) را مشاهده می کنید.

خانه دوبلکس

۳- هزینه ساخت خانه های دوبلکس چقدر است؟

هزینه ساخت و طراحی خانه دوبلکس به پارامتر های زیادی بستگی دارد ، نوع و درجه متریال ، نوع طراحی راه پله دوبلکس ، نوع اسکلت ساختمان ، سبک مورد استفاده در طراحی (سبک مدرن ، سبک کلاسیک و …) ولی به طور میانگین بر حسب متر مربع تفاوت هزینه محسوسی با ساخت خانه دو طبقه ندارد.

نقشه خانه دوبلکس کوچک ایرانی

۴- منظور از حریم خصوصی و عمومی در طراحی خانه دوبلکس چیست؟

حریم خصوصی و عمومی نقشه بسیار مهمی در طراحی خانه دوبلکس دارد. فضاهایی چون آشپزخانه و نشیمن جزء فضاهای عمومی به شمار می روند اما فضای حمام و اتاق خواب به دلیل خصوصی بودنشان می بایست مبحث رعایت حریم خصوصی در آنها مورد توجه قرار گیرند و از فضاهای عمومی ، فضاهای خصوصی قابل مشاهده نباشند.

نقشه خانه های دوبلکس

۵- آیا طراحی خانه های دوبلکس بر روی زمین های شیب دار را پیشنهاد می کنید؟

بله ، اما در طراحی خانه دوبلکسی که بر روی شیب طراحی می شود نیاز به خلاقیت و صرف زمان بیشتری از سوی مهندس معمار است. خانه هایی که بر روی شیب زمین به صورت اصولی طراحی می شوند معمولا طراحی جذاب و جالب توجه ای دارند.

طراحی خانه دوبلکس

۶- از چه رنگی برای دکوراسیون خانه دوبلکس خود استفاده کنم؟

هارمونی روشن همیشه در طراحی دکوراسیون داخلی خانه های دوبلکس از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. پیشنهاد ما بهره گیری از رنگ بندی روشن است. در هارمونی روشن دست شما برای ست کردن وسایل و مبلمان نیز بازتر است.

طراحی خانه دوبلکس

۷- آیا طراحی خانه دوبلکس بدون ایجاد فضای پرتی امکان پذیر است؟

بله ، شما می توانید حتی از فضای زیر پله دوبلکس نیز استفاده کامل را ببرید و آن را تبدیل به فضای کمد دیواری ، سرویس بهداشتی ، کتابخانه و … نمایید. کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید.

طراحی خانه دوبلکس

۸- چه نوع راه پله ای برای خانه دوبلکس مناسب تر است؟

این سوال بسیاری از کارفرمایان است. نوع راه پله بر اساس ابعاد ساختمان ، بودجه مالی و نیروی مهارتی جهت اجرای راه پله مشخص می شود. برای خانه های دوبلکس کوچک راه پله های L و مارپیچ پیشنهاد می شوند. نوع راه پله بهتر است توسط مهندس آرشیتکت بررسی و انتخاب گردد.

خانه ویلایی دوبلکس

۹- طول ، عرض ، ارتفاع  و مساحت مناسب برای خانه دوبلکس چقدر باید باشد؟

ارتفاع سقف استاندارد برای هر طبقه از خانه دوبلکس ۳۲۰ سانتی متر است اما در صورت استفاده از سقف های کاذب ارتفاع ۳۵۰ سانتی متری را پیشنهاد می کنیم. طول زمین با مقیاس ۱/۲ مناسب است. حداقل عرض زمین برای طراحی خانه دوبلکس بهتر است کمتر از ۷ متر نباشد و در صورتی که عرض زمین بیش از ۱۲ متر باشد در وضعیت ایده آل قرار دارد. در حالت یکسان، زمین های جنوبی به دلیل نورگیری از دو ضلع شمالی و جنوبی وضعیت مطلوب تری به نسبن زمین های شمالی ، شرقی و غربی برای ساخت خانه دوبلکس دارند.

نمای خانه دوبلکس

ساختمان دوبلکس

۱۰- چه فضاهایی برای طبقه همکف و اول دوبلکس پیشنهاد می کنید؟

این بخش کاملا به نیاز کارفرما بستگی دارد. تیم معماری خانه طرح ، طراحی پلان خانه دوبلکس شما را بر اساس نیاز های شما ، استاندارد های معماری ، خلاقیت در روابط فضایی و به دور از هرگونه فضای پرتی طراحی می کند. اما به طور اجمالی برای یک خانه دوبلکس ۲۰۰ متری که در مجموع ۱۰۰ متر مربع در طبقه همکف و ۱۰۰ متر مربع در طبقه اول دارد پیشنهاد ما برای طبقه همکف ، در صورت جنوبی بودن زمین : فضای پارکینگ، اتاق میهمان ، اتاق نشیمن ، آشپزخانه و سرویس توالت و راه پله دوبلکس و در طبقه اول طراحی ۲ الی ۳ اتاق خواب ، یکی از اتاق خواب ها به صورت مستر به همراه اتاق پرو ، فضای بار ، سرویس توالت ، سرویس حمام ، فضای نشیمن و تراس می باشد.

نقشه خانه سه خوابه دوبلکس

دیدگاه شما در مورد طراحی خانه دوبلکس چیست؟ اگر شما هم سوالی دارید این صفحه را به صورت اختصاصی برای پاسخ دهی به سوالات شما در دسترس قرار داده ایم. لازم به ذکر است می توانید از طریق صفحه درخواست خدمات نسبت به مشاوره تلفنی و طراحی خانه دوبلکس اقدام فرمایید.

تحریریه خانه طرح
منبع : khanetarh