اگر طراحی دکوراسیون آشپزخانه تان را هنوز شروع نکرده اید پیشنهاد می کنیم به اشتباهات رایجی که در بسیاری از اوقات، کابینت سازها یا طراحان داخلی انجام می دهند واقف باشید تا آشپزخانه بی عیب و نقصی داشته باشید.

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کدامند؟

۱- بی توجهی به نور و تهویه آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه پنجره دار

اگر قصد طراحی پلان معماری دارید حتما پنجره بزرگ و مناسبی برای این فضا در نظر بگیرید. در بعضی مواقع ممکن است امکان تعبیه پنجره به صورت مستقیم وجود نداشته باشد که در این صورت فاصله آشپزخانه تا پنجره نشیمن یا نورگیر نباید بیشتر از ۷ متر باشد.

۲- به مثلث کار در آشپزخانه توجه کنید

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه یکی از مهمترین نکاتی که نباید نسبت به آن بی توجه بود ، “مثلث کار آشپزخانه” است. مثلث کار از سه عنصر یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی تشکیل شده است. طبق این قاعده، یخچال، اجاق گاز و سینک باید در سه راس یک مثلث فرضی درون آشپزخانه قرار بگیرند به نحوی که محیط این مثلث فرضی عددی بین ۸۰.۴ تا ۶ متر باشد. به عبارت دیگر صرف نظر از اندازه آشپزخانه و ساختار آن، مجموع قدم های شما در مثلث طلایی نباید کمتر از ۱۰ قدم و بیشتر از ۲۵ قدم باشد. هدف از این نوع طراحی این است که فاصله بین این عناصر نه آنقدر زیاد باشد که فرد مشغول کار در آشپزخانه مجبور به طی‌ کردن فاصله زیاد باشد و نه آنقدر کم که میز کار و محدوده فعالیت شخص را محدود کند.

۲- استفاده از مگنت و عکس روی یخچال ممنوع

دکوراسیون آشپزخانه جدید

پیشنهاد می کنیم از مگنت و هرگونه عکس و دکوری روی بدنه یخچال خودداری نمایید. استفاده از اینگونه وسایل بر روی درب یخچال موجب شلوغ شدن طراحی دکوراسیون آشپزخانه می شود.

۴- تمام ظروف زیبای خود را در کابینت پنهان نکنید

دکوراسیون آشپزخانه سفید

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه فضایی برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا در نظر بگیرید. البته در انجام این کار زیاده روی نکنید چرا که باعث شلوغ شدن فضای آشپزخانه می شود.

۵- وسایل برقی را روی سطح کابینت قرار ندهید

طراحی آشپزخانه

جای وسایل برقی آشپزخانه بر روی سطح کابینت نیست. این کار به شلوغ و بدنما کردن طراحی دکوراسیون آشپزخانه کمک شایانی می کند.

۶- کابینت ها را تا سقف طراحی کنید

دکوراسیون آشپزخانه

فضای بالای کابینت یک فضای آشغال گیر است! این فضا موقعیت مناسبی برای زندگی حشراتی مثل سوسک و … فراهم می کند. هنگامی که طراح یا کابینت ساز قصد طراحی و اجرای کابینت های شما را داشت، حتما تاکید کنید کابینت تا سقف اجرا شوند. ممکن است کابینت ساز برای راحتی کارش به شما پیشنهادات وسوسه انگیزی دهد. مثلا بگوید از بالای کابینت برای جای لوازم برقی ، قابلمه و … استفاده کنید. کافیست با این پیشنهاد به یاد آشپزخانه های قدیمی بیفتید که از نمای پذیرایی ویوی زشتی دارند. در اینجا میهمانان شما در فضای پذیرایی قابلمه و وسایل شما را می بینند که این موضوع بسیار آزار دهنده است.

۷- استفاده از نوری هایی با طیف های رنگی مختلف ممنوع

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

در انتخاب رنگ نورپردازی آشپزخانه تان دقت کنید. هر رنگی برای این فضا مناسب نیست. به خصوص زمانی که از ترکیب چند نور برای فضای آشپزخانه استفاده می کنید. اگر آشپزخانه ای دارید که یک پنل زرد در آن استفاده شده بهتر است از یک نور مخفی خطی با هارمونی زرد برای این بخش استفاده کنید.

۸- میز کانتر را جایگزین میزغذاخوری کنید (مناسب آشپزخانه کوچک و متوسط)

دکور اپن آشپزخانه

اگر آشپزخانه کوچک یا متوسطی دارید برای استفاده مفید از فضا و همچنین جلوگیری از شلوغ شدن آشپزخانه ، میز غذاخوری وسط آشپزخانه را حذف و یک میز کانتر ، جایگزین آن کنید.

۹- استفاده از فرش و قالیچه در آشپزخانه ممنوع

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده

آشپزخانه فضای مناسبی برای پهن کردن فرش نیست! دست از سر زیر انداز برای آشپزخانه بردارید ، دیگر مادربزرگ ها هم زیر انداز آشپزخانه شان را به زیر زمین برده اند!

۱۰- از هارمونی تیره در طراحی آشپزخانه کوچک استفاده نکنید

جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه

اگر آشپزخانه کوچکی و کم نوری دارید به هیچ وجه رنگ های تیره را برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه به کار نبرید چرا که فضای آشپزخانه به شکل قابل توجه ای کوچک دیده می شود. در پایان منظر دیدگاه شما عزیزان در خصوص طراحی دکوراسیون آشپزخانه هستیم.

تحریریه خانه طرح
منبع : khanetarh