طراحی نقشه ویلا با ایده های خاص و منحصر به فرد مورد توجه افراد خاص پسند است. اینجاست که طراحی نمای خارجی و دکوراسیون داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. اگر شما هم جزء افراد خاص پسند هستید و به دنبال ساخت یک ویلا با متراژ حدود ۱۵۰ متر مربعی هستید احتمالا طراحی “ویلای ماگوش” در شهرستان ماکو مورد توجه شما قرار خواهد گرفت. با خانه طرح در بررسی این ویلایی زیبا همراه باشید.

مشخصات پروژه :

پروژه: طراحی نقشه ویلا ماگوش
معماران: آتلیه مکعب سفید
موقعیت: ایران ، ماکو
مساحت: ۱۵۰ مترمربع
سال پروژه: ۲۰۱۷
عکاس: فرشید نصرآبادی

نمای خارجی

بخشی از نمای خارجی ویلا ماگوش را در تصویر بالا مشاهده می کنید.

خانه ویلایی

گفته های معمار در مورد طراحی نقشه ویلا ، نمای خارجی و دکوراسیون داخلی

نام این پروژه برگرفته از نام قدیمی شهر ماکو، که این ویلا در آن شهر قرار گرفته، می باشد. ماکو شهری مرزی در شمال غربی ایران است ، که دارای آب و هوایی متفاوت بارش سنگین برف و باران و چشم اندازی سرسبز می باشد.

خانه ویلایی

طراحی ویلا

نقشه ویلا

شکل گیری و طراحی نقشه ویلا ، نتیجه چالش بین طراحان و کارفرما بود. ماموریت این پروژه ایجاد یک خلوتگاه خانوادگی برجسته بر روی دامنه های قره خاچ بود، با توجه به اینکه چشم انداز مناسب و زیبا به طبیعت اطراف نیز در نظر گرفته شود. بنابراین ما گفتگویی را در ارتباط با خط افق و تعریف مجدد سقف شیروانی با ساختار شکنی باورهای اجتماعی پذیرفته شده، آغاز کردیم. اوج گرفتن خط افق پویا منجر به ساخت فرم نمادین و چشم اندازهای متفاوت به ساختمان می شود، در حالیکه توانایی طراحی چشم انداز بیرونی و فضای داخلی را نیز فراهم می کند. طراحی نقشه ویلای ماگوش خاص و منحصر بفرد است.

نقشه خانه

این پروژه در دامنه هایی قرار گرفته است که ازچشم انداز کوههای آرارات و دید به تمام شهر برخوردار است طراحی نقشه ویلا شامل یک ساختمان ۱۵۰ متری و یک تراس به مساحت ۱۵۰ مترمربع می باشد. تراس های کشیده و طولانی آن ، که از یک طرف توسط سقف و از طرف دیگر توسط سه ستون باریک نگه داشته شده اند، برای داشتن بیشترین شفافیت، دارای نرده های شیشه ای بدون قاب هستند. یک عرشه شیشه ای نیز، به چشم انداز اضافه شده است.

نمای خانه ویلایی ساده

طراحی نقشه

نقشه ویلا

ارتباط نمای خارجی ساختمان با محیط پیرامون یکی از ویژگی های مهم ویلای ماگوش است.

نمای ویلا

ویلا با چشم انداز اطراف ترکیب می شود و با پیروی از خطوط هندسی ساختمان، دامنه های اطراف را سازماندهی می کند. کاربر در هنگام ورود به سایت با فضایی پرپیچ وخم مواجه شده و سردرگم می شود؛ بنابراین ناچارا مسیر خود را تغییر می دهد و همچنان که به ساختمان نزدیک می شود و با خط افق های متفاوتی روبرو می شود. ویلا به سه قسمت مجزا تقسیم شده است که توسط پله ها به یکدیگر متصل می شود: قسمت عمومی که شامل آشپزخانه و اتاق نشیمن در طبقه همکف است و قسمت خصوصی که شامل حمام و اتاق خواب ها در طبقه اول است و یک قسمت کاملا شفاف که توسط تراس ها ایجاد شده است.

طراحی نقشه

نقطه کانونی دیگر انتخاب مصالح پایانی برای نمای خارجی ویلا است. این مصالح بکار گرفته شده اند تا نور و هویت را به ساختمان بدهند؛ سنگ بازالت که به عنوان یک مصالح بومی در ساختمان های قدیمی سنگی این منطقه نیزاستفاده شده است. پنجره های بزرگ که تحت تاثیر سقف شیروانی اضافه شده اند تاروانی و شفافیت را به فضاها اضافه کنند و نورگیر سقف شیروانی که رو به مشرق است، هنگام صبح سبب نفوذ نور خورشید از سمت شرق به داخل بنا می شوند.

خانه های ویلایی

بخشی از نمای خارجی ویلا ماگوش (بخش راه پله) را در تصویر بالا مشاهده می کنید.

نمای خارجی

طراحی ویلا

نقشه ساختمان

طراحی حیاط ویلا

نظر شما در مورد طراحی نقشه ویلای ماگوش چیست؟ آیا طراحی نمای خارجی و دکوراسیون داخلی این ویلا را می پسندید؟

تحریریه : خانه طرح
منبع: archdaily