شهرک های مسکونی بسیار زیادی هر ساله در بخشی از ایران و جهان ساخته می شوند . نکته مهم نوع استراتژی در طراحی شهرک مسکونی است . در ترکیه با یکی از شهرک های مسکونی اشنا شدیم که طراحی سبز به شکل قابل توجه ای مشهود است و همین عامل باعث شد به بررسی این شهرک مسکونی سبز بپردازیم .

مشخصات پروژه :

نام پروژه : طراحی شهرک مسکونی
مکان: بُدروم، استان موغله، ترکیه
سال ساخت : MAEK؛ شرکت محوطه سازی تیلور
مساحت: ۲۶۶۰۰ مترمربع
سال ساخت: ۲۰۱۵
عکس: برگرفته از آرشیو GAD
تیم طراحی : دریا ارپاچ، سمیح اچار، مرت ترکزو

طراحی شهرک مسکونی

شهرک مسکونی

سوییسوتِل یک اقامتگاه و شهرکی مسکونی، ساحلی در تورگوتریس واقع در شبه جزیره ی بدروم است. این شهرک بر روی یک شیب آرام با منظره ی مستقیم رو به دریا و لنگرگاه تورگوتریس واقع شده است. این پروژه شامل یک هتل ۶۰ اتاقه ، ۴۶ دستگاه آپارتمان و ۲۷ دستگاه ویلای مسکونی و همچنین سالن بدنسازی و یک مجموعه ی استخر و آبگرم بزرگ می باشد.

طراحی شهرک مسکونی

طرح اجرا شده توسط شرکت GAD در واقع واکنشی به مهم ترین چالش ذاتی موقعیت این پروژه بوده است. این چالش در واقع تامین دید مستقیم به دریا برای همه ی اتاقهای یک مجموعه ی ساختمانی متراکم واقع شده بر روی یک شیب آرام بوده است.

مجموعه تفریحی

این هتل، که پلانی منحنی شکل دارد، در بالاترین نقطه ی سایت قرار داشته و دروازه ورود به تفریحگاه نیز محسوب می شود. یک مسیر عابر پیاده لابی هتل را به ساحل پیوند میدهد ، و در واقع به عنوان یک پل ارتباطی بین آن فضای سرشار از نور و رستوران ساحلی و بار که نقطه کانونی ساحل دریا را تشکیل می دهند محسوب می شود. این مسیر محور اصلی ارتباطی بوده و استخوان بندی اصلی کل مجموعه را شکل می دهد.

شهرک مسکونی

آپارتمانها و ویلاهای مسکونی بصورت ردیفی قرار داشته و و ارتفاع هر ردیف از بالا به سمت ساحل کم می شود، و به این ترتیب حداکثر استفاده از منظره ی دریا حاصل می گردد.

پلان شهرک مسکونی

از لحاظ مفهومی، هر ویلا دارای دو طبقه است که اتاق خواب در بالا و اتاق نشیمن بزرگ در طبقه ی همکف است؛ دیوارهای کناری ساختمان در چند مقطع به سمت بیرون انحراف دارند و این ساختار علاوه بر نمای زیبا، منظره ای از دریا را برای اتاقهای داخل آنها فراهم می آورد. روکاری ها و سایبانهای چوبی علاوه بر کارکرد زیبایی شناسانه ، نقش محافظت در برابر آفتاب شدید تابستان را هم بر عهده دارند.

طراحی شهرک مسکونی

طراحی مجموعه ی ساحلی سوییسوتِل بُدروم پاسخی مناسب به چالش اساسی ذاتی سایت (که در بالا ذکر شد) بوده و در نتیجه منجر به ایجاد یک پروژه ی منحصر به فرد و شاخص معماری برای شهر بدروم شده است.

مجموعه تفریحی

سایر تصاویر

تحلیل مجتمع مسکونیتحلیل مجتمع مسکونی

سایت پلان شهرک مسکونی

شهرک مسکونی

مجموعه تفریحی

نظر شما در مورد طراحی شهرک مسکونی چیست ؟

مترجم : بهنام خیری | تحریریه : خانه طرح