طراحی خانه دوبلکس دارای اصول و قواعدی است که در صورت عدم رعایت هر یک از این اصول و قواعد ، کارفرمای پروژه دچار مشکل می شود! متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد اجرای نقشه خانه های دوبلکسی هستیم که ارزش پیاده سازی چندانی نداشته و به عبارتی پول کارفرمای پروژه را به هدر داده اند. در این بخش قصد داریم به چند نکته مهم در طراحی خانه دوبلکس اشاره کنیم که امیدواریم برای شما دوستداران معماری مفید واقع گردد.

طراحی خانه دوبلکس بر اساس (خواسته کارفرما)

طراحی خانه دوبلکس در درجه اول می بایست بر اساس خواسته و نیازهای کارفرما انجام شود نه اینکه طراح پروژه هر فضایی را که مناسب دید ، بدون در نظر گرفتن نیازهای کارفرما در طراحی پلان دوبلکس بگنجاند. بنابراین از کارفرمایانی که قصد طراحی خانه دوبلکس را دارند خواسته می شود ریز فضاهای معماری مورد نظرشان را مطرح نمایند و طراح آرشیتکت نیز در ادامه مشاوره هایی جهت تکمیل شدن این خواسته ها پیشنهاد می کند.

توجه به حریم خصوصی و عمومی و روابط فضاها

در طراحی خانه دوبلکس به حریم خصوصی و عمومی توجه بسیار شود. فضاهایی چون آشپزخانه ، نشیمن ، ناهارخوری جزء فضاهای خصوصی یک خانه دوبلکس محسوب می شوند و فضاهایی چون اتاق خواب ، سرویس حمام جزء فضاهایی خصوصی محسوب می شوند و به همین منظور ، فضاهای خصوص نباید در دید مستقیمِ فضاهای عمومی باشند. همچنین در خصوص روابط فضاها وسواس به خرج دهید. برای مثال فضای رختشور خانه را در نزدیکی اتاق خواب ها و سرویس حمام تعبیه کنید ، چراکه این فضاها در مجاورت لباس های کثیف و تمیز هستند و یا در مثالی دیگر در خانه های دوبلکس ، طبقه بالا که اتاق خواب ها قرار دارند،  سعی شود سرویس توالت در نزدیکی اتاق فرزند تعبیه شود.

طراحی نمای خانه دوبلکس

طراحی نمای خانه دوبلکس در ایران معمولا به سبک مدرن ، کلاسیک و یا ترکیبی از این دو سبک، انجام می شود. سبک مدرن بسته به نوع طراحی با هزینه مناسب تری به نسبت سبکِ کلاسیک اجرا می شود. در اجرای سبک مدرن و کلاسیک حتما به بعد تامین هزینه اجرای نما توجه داشته باشید ! اجرای بعضی از نماهای ساختمانی هزینه بالایی را طلب می کند و ممکن است از پس اجرای کامل آن نما بر نیایید. یکی از خدماتی که ما در خانه طرح داریم این است که نمای ساختمان بر اساس سطح بودجه ، سبک معماری، نوع متریال مدِ نظرِ شما به صورت سه بعدی طراحی می شود و شما تصاویر سه بعدی قبل از اجرای نما را در دست دارید. به دین ترتیب ، نمایی که ما برای شما طراحی کرده ایم را به پیمانکار نشان می دهید و در نهایت با پیمانکاری قرارداد اجرای نما را می بندید که مناسب ترین قیمت را با کیفیت قابل قبول ارائه دهد.

طراحی خانه دوبلکس

در تصویر بالا نمونه نمای خانه دوبلکس کلاسیک را مشاهده می کنید.

نمای خانه دوبلکس

نمونه نمای ساختمان دوبلکس به سبک رومی

طراحی خانه دوبلکس

ساختمان دوبلکس می تواند به سبک مدرن و با اشکال سیال طراحی شود.

خانه دوبلکس ویلایی

طراحی دکوراسیون خانه دوبلکس

دکوراسیون خانه های دوبلکس نیز می توانند به سبک های مختلفی طراحی شوند. سبک مدرن و کلاسیک ، دو سبکِ محبوب در طراحی داخلی خانه های دوبلکس در ایران هستند. در تصاویر زیر نمونه هایی از هر دو سبکِ دکوراسیون مدرن و کلاسیکِ خانه دوبلکس را به نمایش گذاشته ایم.

طرح خانه دوبلکس

نمونه دکوراسیون خانه دوبلکس کلاسیک که از هارمونی کرم روشن و طلایی استفاده شده

خانه دوبلکس ایرانی

نمونه طراحی دکوراسیون خانه دوبلکس کلاسیک

نقشه خانه دوبلکس کوچک ایرانی

طراحی خانه دوبلکس

نمونه دکوراسیون خانه دوبلکس کلاسیک

طراحی خانه دوبلکس

نمونه دکوراسیون خانه دوبلکس مدرن

ساختمان دوبلکس

طراحی محوطه سازی خانه دوبلکس

یکی از بخش های مهم در طراحی خانه دوبلکس ، طراحی محوطه سازی آن است. در محوطه سازی خانه های دوبلکس همیشه لازم نیست از متریال های مصنوعی استفاده کنید. در بسیاری از موارد می توانید از متریال های موجود در طبیعت مثل تخته سنگ های خرد شده در جهت زیباسازی حیاط منزل دوبلکس استفاده نمایید. در تصاویر زیر نمونه هایی از محوطه سازی خانه های دوبلکس را قرار داده ایم. به مانند دکوراسیون داخلی ، طراحی محوطه سازی نیز می تواند به دو سبک مدرن و کلاسیک انجام شود.

نقشه خانه دوبلکس

نمونه محوطه سازی خانه دوبلکس به سبک مدرن

نقشه خانه سه خوابه دوبلکس

نمونه محوطه سازی خانه دوبلکس به سبک مدرن

خانه دوبلکس ویلایی

نمونه محوطه سازی خانه دوبلکس به سبک مدرن

طراحی خانه دوبلکس

نمونه محوطه سازی خانه دوبلکس به سبک کلاسیک

طراحی خانه دوبلکس

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی در خصوص طراحی خانه دوبلکس می توانید از طریق فرم درخواست خدمات که در بالای سایت قابل مشاهده است اقدام فرمایید.

تحریریه خانه طرح
منبع : khanetarh