امروزه کارشناسان طراحی داخلی منازل بر این اعتقاد هستند که سرویس بهداشتی نیز باید با دقت و ریزبینی دکور شود. انتخاب بهترین تجهیزات که بتواند بهداشت محیط را تضمین کند و از طرفی به زیبایی آن کمک کند، خرید روشویی کابینتی الگانته کابین و دیگر المان‌های موجود در سرویس را با چالش مواجه می‌کند. یکی از پرفروش‌ترین انواع روشویی، روشویی کابینت دار است و دلیل این امر مزایا و امکاناتی است که این مدل در اختیارمان قرار می‌دهد.

راهنمای خرید کابینت روشویی

چرا باید از روشویی کابینتی استفاده کنیم؟

در گذشته نه چندان دور روشویی‌ها فقط و فقط از بین انواع تک پایه انتخاب می‌شد؛ اما همیشه این چالش وجود داشت که لوازم مورد نیاز در دستشویی را کجا قرار دهیم. تا اینکه ایده روشویی کابینتی توانست این نیاز خانواده را مرتفع کند. کابین روشویی مکان بسیار مناسبی برای قرار دادن مواد شوینده، دستمال کاغذی و هر آنچه که ممکن است در دستشویی نیاز باشد است. همچنین این کابین با مخفی کردن اتصالات چهره سرویس بهداشتی را خلوت نشان می‌دهد. از دیگر دلایل استفاده از کابینت روشویی طراح‌های بسیار زیبایی است که در روی آن کار می‌شود. هر فرد با توجه به سلیقه و علایق خود می‌تواند روشویی را با دیگر امکانات ست نماید.

انواع روشویی کابینتی از نظر نوع نصب چیست؟

انواع کابین روشویی از لحاظ نحوه نصب به دو دسته بدون پایه و با پایه تقسیم می‌شود. هر کدام از مدل‌ها برای مکان و موقعیت متفاوتی استفاده می‌شود.

  • روشویی کابینتی پایه دار

اگر فضای سرویس بهداشتی شما نسبتاً بزرگ است پیشنهاد می‌کنیم از روشویی کابینتی پایه دار استفاده کند. این مدل فضای کافی برای قرار دادن لوازم بهداشتی و مواد شوینده را ایجاد می‌کند و به کمک آن می‌توانید نظم بیشتری به سرویس بهداشتی بدهید. در ضمن قرار دادن روشویی روی زمین ایمنی بیشتری ایجاد می‌کند.

راهنمای خرید کابینت روشویی

  • کابینت روشویی دیواری

در سرویس‌های بهداشتی کوچک بهترین انتخاب نصب کابینت روشویی دیواری است. این مدل کاملاً به دیوار پیچ می‌شود و اغلب در ابعاد کوچک طراحی و اجرا می‌شود. از بخش زیری این مدل روشویی می‌توان برای قرار دادن دمپایی‌ها استفاده نمود.

انواع مدلهای کابینت روشویی از نظر جنس

خوشبختانه امروز کابینت روشویی از متریال متفاوتی ساخته می‌شود و طراحان دکوراسیون بسته به بودجه مالی، تناسب محصول با دیگر المان‌های سرویس بهداشتی و سلیقه مشتری بهترین را انتخاب می‌کنند. حتی مشتریان ساده که تجربه کمتری نسبت به دکوراسیون دارند نیز می‌توانند با توجه به سلیقه و ابعاد سرویس بهداشتی بهترین گزینه را انتخاب نمایند. از پرکاربرترین متریال برای ساخت کابین روشویی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • کابینت روشویی چوبی

یکی از زیباترین متریال مورد استفاده در ساخت کابینت روشویی چوب است. انواع چوب طبیعی با توجه به رنگ، رگه‌های چوب و نقش نگارهایی که روی آن‌ها حک می‌شود زیبایی خاصی ایجاد می‌کند. روشویی چوبی جدید سعی دارد که با کمک هنر ایرانی اصیل به سرویس بهداشتی ایرانیان رنگ و لعاب دیگری ببخشد و دکوراسیون داخلی ایرانی را از دیگر کشورها متمایز نماید.

  • کابینت روشویی سنگی

استفاده از سنگ در طراحی و ساخت روشویی کابینتی از دیگر ابداعات سال‌های جدید است. سنگ به دلیل مقاومت بالایی که در برابر رطوبت و ضربه دارد می‌تواند گزینه بسیار مناسبی جهت دکوراسیون سرویس بهداشتی باشد. امروز استفاده از بهترین سنگ روشویی در کنار کابینت روشویی چهره دیگری به سرویس‌های بهداشتی داده است. هر چند سنگ به دلیل منافذی که دارد باید مرتب شستشو داده شود تا آلودگی در آن رسوخ نکند.

  • کابینت روشویی پی وی سی

پی وی سی متریال مصنوعی است که از ترکیبات پلاستیک ساخته شده است. این متریال کاملاً ضد آب و رطوبت بوده و از این رو بهترین متریال برای سرویس بهداشتی به شمار می‌آید. کابینت روشویی PVC به واسطه روکش‌های جذاب رنگی با طرح‌های جذاب است که به سرویس بهداشتی منزل شما زیبایی می‌بخشد.

ابعاد روشویی کابینتی استاندارد چیست؟

اصولاً کابینت روشویی در ابعاد استاندارد ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع، طول ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متر، عرض ۴۰ تا ۵۵ سانتی‌متر تولید می‌شود؛ اما بدیهی است که سرویس بهداشت هر خانه ابعاد متفاوتی دارد. از این رو قبل از خرید روشویی ابعاد محل قرارگیری آن را اندازه‌گیری کنید و به ابعاد استاندارد روشویی کابینتی اعتماد نمایید. در صورتی که سرویس بهداشتی شما کوچک باشد باید سفارش ساخت کابینت روشویی را در اولویت قرار دهید. قبل از خرید روشویی حتماً درب دستشویی را باز کرده و سپس اندازه‌گیری کنید؛ و مطمئن شوید که درب با روشویی برخورد نمی‌کند. فضای کافی برای رفت و آمد را در نظر داشته باشید. محل قرارگیری اتصالات شیر و لوله‌ها را در نظر بگیرید.

راهنمای خرید کابینت روشویی

نکات انتخاب بهترین روشویی کابینتی

با توجه به نوعی که انواع کابین روشویی دارند بهتر است رعایت نکات گفته شده در ادامه مقاله  انتخاب کابینت روشویی مناسب را برای شما ساده می‌نماید.

  • سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید

خوشبختانه امروز می‌توانید کابینت روشویی خود را از بین محصولاتی که در طرح‌های کلاسیک طراحی شده‌اند و مدل‌هایی که مدرن هستید انتخاب کنید. بهتر روشویی کابینتی را با توجه به نوع دکوراسیون منزل انتخاب نمایید. اگر خانه شما در سبک مدرن دیزاین شده است بهتر است کابینت را از بین مدل‌های مدرن انتخاب کنید.

  • مدل کاسه روشویی را انتخاب کنید

کاسه روشویی اصلی‌ترین قسمت روشویی است که به صورت توکار و روکار در کابینت روشویی نصب می‌شود. کاسه‌های توکار کاملاً در داخل کابینت جاسازی می‌شود اما کاسه‌های روکار روی کابینت قرار می‌گیرد و کابینت فضای بیشتری دارد.

  • ابعاد سرویس بهداشتی را بدانید

قبلاً هم گفته شد که برای خرید روشویی کابینتی قبلاً باید ابعاد سرویس را اندازه‌گیری کنید. خوشبختانه امروز برای هر سایز توالت مدل‌های بسیار زیبایی طراحی شده است. حتی می‌توانید روشویی خود را از بین مدل‌های سه گوش انتخاب کنید تا در گوشه سرویس قرار گیرد و فضای کمتری اشغال نماید در ضمن مدل‌های دیواری فضای کمتری از توالت را اشغال می‌کنند. مدل‌هایی که دارای دو کاسه هستند نیز برای دستشویی‌های بزرگ گزینه مناسبی هستند.

  • قیمت کابینت روشویی را بدانید

بدیهی است که بودجه مالی که برای خرید آینه باکس در نظر دارید در مدل انتخاب شده تأثیر خواهد داشت. برای مثال مدل‌های سنگی گران‌قیمت‌ترین روشویی کابینتی است اما مدل پی وی سی قیمت مناسب‌تری دارد. پس بهتر است قبل از خرید بودجه مورد نظرتان را و ملاک‌های مهم را در نظر داشته باشید.