یکی از نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی هر منزلی ، انتخاب مبلمان و فرش آن منزل است. امروزه فرش نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان طرفداران بیشماری دارد . در این بخش قصد داریم انواع طرح فرش ایرانی را به همراه عکس فرش خدمت شما معرفی کنیم . لازم به ذکر است در انتخاب عکس ها از فرش دستباف و فرش ماشینی استفاده شد. هرچند جایگاه فرش دستباف ایرانی هیچگاه قابل مقایسه با فرش ماشینی نیست.

انواع طرح فرش ایرانی کدامند ؟

به طور کلی فرش ایرانی بر اساس نقش و طرح به ۱۹ دسته تقسیم می شود. که در این بخش قصد داریم علاوه بر معرفی انواع طرح فرش ایرانی ، عکس فرش های ایرانی را در قالب دکوراسیون داخلی منزل مدرن و کلاسیک نیز به جلوه بصری بگذاریم.

۱- افشان

فرش ایرانی

با آنکه در طرحهای فرش معمولا کلیه اجزا و اشکال، به هم پیوسته و مرتبط هستند ، گویی قلم نقاش از هنگام شروع طرح تا پایان آن تحرک و ارتباط خود را قطع نساخته است ولی طرح افشان به این صورت است که گل وبرگ ها و شاخه ها بطور پراکنده و بدون پیوستگی با یکدیگر در متن فرش افشانده شده اند. به همین علت است که اصل چنین طرحی را افشان نامیده اند. اما در طرح افشان نیز تنوع و تغییر زیادی داده شده است و طرحهای فرعی بسیاری از آن منشعب گشته است. مانند افشان اسلیمی، افشان ختائی، افشان بندی، افشان شکسته، افشان گل اناری، افشان شاه عباسی، افشان شاخه پیچ، افشان دسته گل، افشان حیوان دار و افشان ترنجدار و … . در تصویر زیر عکس فرش افشان را مشاهده می کنید.

۲- ایلی

فرش دستباف

این طرحها از قدیمی ترین و اصیل ترین طرحها در فرشبافی ایران بوده است ومخلوق ذهن قالیبافان بومی است. طبیعت و محیط زندگی آنها به ساده ترین شکلی در طرح این فرشها منعکس شده است. از نقشه های منظم و مدون پیروی نمی شود و دارای زیبایی دلپسندی است . طراحان فرش این طرح را از منطقه ای به منطقه دیگر منتقل کرده اند چنانکه از غربی ترین نقطه ایران به شرقی ترین منطقه راه یافته است. گروههای فرعی این طرحها اغلب منسوب به مناطقی است که طرح ابتدا در آنجا رواج پیدا کرده است و یا به نام اشخاصی است که دارای نفوذ محلی بوده اند و یا سفارش بافت آن را داده اند. نامهای معروف و قدیمی این گروه عبارتند از هیبت لو (مربوط به فارس و آباده) ، قشقایی بته ، افشاری، خاتونی، اردبیل، مزلقان ، خمسه ، ساوه، تفرش، هریس، مهربان، گوراوان، زنجان و مشکین شهر، بختیاری، کردی، یلمه ، گبه (خودرنگ) ، سیستان ، فردوس، سالارخانی ، یعقوب خانی ، سنگ چوبی ، علی میرزائی ، جان بیگی، جانمازی ، جوین ، موسی آباد ، بلوچستان، ویس، قرجه ، سنه و دسته گل.

۳- واگیره ای یا بندی

نقشه فرش سنتی

منظور از استعمال واژه بندی این است که یک قطعه کوچک از یک طرح در سرتاسر فرش چه از جهت طول و چه از سمت عرض تکرار گردد. چون این قطعات در مرحله تکرار بهم می پیوندند، آنرا بند بندی یا واگره می نامند. نام های فرعی این گروه عبارتند از بندی اسلیمی ، بندی پیچک ، بندی شکسته ، بندی کتیبه ای ، بندی مستوفی ، بندی ورامین یا میناخانی ، بندی قالب خشتی یا لوزی ، بندی ترنجدار ، بندی درختی ، بندی قابقابی ، بندی شیر شکری یا بازوبندی ، بندی سروی ، بندی آدمکی یا ملانصرالدین ، بندی بختیاری ، بندی مجلسی ، بندی خوشه انگوری ، بندی شاخه گوزن حیواندار ، بندی خاتم شیرازی و بندی دسته گل.

۴- محرابی

قالین ایرانی

در انواع طرح فرش ایرانی به طرح محرابی می رسیم. طرح اصلی محرابی از طرح محراب الهام گرفته شده است و تزئیناتی از قبیل قندیلها و ستونها و سرستون ها و گل و برگها به آن اضافه شده است. گروه های فرعی این طرح بنامهای محرابی درختی ، محرابی گلدانی ستونی محرابی قندیلی ، محرابی گلدانی و محرابی دورنما شهرت دارد. در تصویر زیر عکس فرش محرابی را مشاهده می کنید.

۵- اسلیمی

طرح های فرش ماشینی

شکل اصلی این طرح را شاخه های دورانی در میان برگها تشکیل می دهد. این شاخه ها، تجرید یافته طرح درخت می باشند. اسلیمی انواع بسیار زیاد دارد و معمولا در بیشتر قالبها این طرح تکرار می گردد اما در بعضی فرشها این طرح مسلط است . معروفترین اسلیمی ها ، اسلیمی دهن اژدر است. شاید کلمه اسلیمی از اسلیم به معنای جوانه باشد و شاید هم این لغت مصغر اسلامی باشد و می دانیم که در هنرهای اسلامی از این طرح بسیار استفاده شده است. این طرح نیز به لحاظ تغییرات و دخل و تصرف ها به گروههای فرعی بسیار تقسیم شده است. مانند اسلیمی ، اسلیمی بندی ، اسلیمی شکسته ، اسلیمی دهان اژدر ، اسلیمی لچک ترنج ، اسلیمی ترنجدار و اسلیمی ماری.

۶- هندسی

مدل فرش ماشینی

همانگونه که از نام طرحهای این گروه پیداست ، کلیه نقوش این گروه به صورت هندسی و با استفاده از خطوط زاویه دار به وجود می آید. گروههای فرعی مهم این طرح عبارتند از: هندسی بندی قابی ، هندسی ترنجدار ، هندسی محرمات ، هندسی لچک ترنج (شاخه شکسته)، هندسی کف ساده ، هندسی خطائی ، هندسی ستاره(موزاییک) ، هندسی خاتم شیرازی و هندسی جوشقانی.

۷- شکارگاه

عکس فرش

در انواع طرح فرش ایرانی به طرح شکارگاه می رسیم . مشخصاتی که در مورد طرح های درختی ذکر شده در طرحهای شکارگاه نیز وجود دارد ، اما در اغلب طرح های شکارگاه ، حیوانات وحشی در حال شکار نقش بسته شده است . گروههای فرعی این طرح عبارتند از : شکارگاه درختی ، شکارگاه ترنجدار ، شکارگاه قابی ، شکارگاه لچک ترنج و شکارگاه سراسری. در تصویر زیر عکس فرش شکارگاه را مشاهده می کنید.

۸- درختی

طرح فرش

با وجودی که در طراحی فرش اساس کار را شاخه و برگها تشکیل می دهند ولی در طرحهای درختی سعی شده است تا وجه تشابه زیاد با طبیعت حفظ گردد. در اغلب طرحهای این گروه درخت و درختچه های کوچک و بزرگ به ویژه به صورت انفرادی ترکیب اصلی را تشکیل داده اند و با اجزاء دیگری ترکیب شده اند. طرحهای معروف درختی اینطور نامگذاری شده اند : درختی جانوری یا حیوان دار ، درختی سبزیکار یا آب نما ، درختی ترنجدار ، درختی سروی و درختی گلدانی.

۹- گلدانی

نقشه فرش

درطرح گلدانی اغلب شکل گلدان در اندازه های مختلف به چشم می خورد . گاه یک گلدان بزرگ پر از گل تمام فرش را می پوشاند . گاه چندگلدان کوچک بطور متقارن در اطراف متن و یا دنبال هم سرتاسر متن را فرا می گیرد. گروههای فرعی این طرح عبارتند از : گلدانی ختائی ، گلدانی دوطرفه ، گلدانی محرابی ، گلدانی سراسری ، گلدانی ظل السلطان(گل وبلبل) ، گلدانی حاج خاتمی ، گلدانی تکراری ، گلدانی لچک ترنج و گلدانی یکطرفه.

۱۰- اقتباسی

طرح های فرش

در انواع طرح فرش ایرانی به طرح اقتباسی می رسیم. اغلب طرحهای این گروه شباهت زیادی با طرحهای فرش مناطق مرزی ایران و کشورهای همسایه و حتی سایر کشورها دارد و به همین دلیل آنها را اقتباسی می نامند مانند طرحهای قفقازی و گوبلنی . در تصویر زیر عکس فرش اقتباسی را مشاهده می کنید.

۱۱- تلفیقی

فرش

طرحهای این گروه به مرور زمان و با ادغام شدن طرحهای مختلف بوجود آمده است و دهها و بلکه صدها نوع از آن را می توان در میان مناطق مختلف ایران مشاهده کرد. برخی از طرحهای تلفیقی به جهت تلفیق زیبا و صحیح نقوش مختلف ازجذابیت بالایی برخوردارند. اما برخی از آنها ناشی از تلفیق نابهنجار چند طرح می باشند. گونه های مختلفی از طرحهای تلفیقی را می توان نام برد مانند لچک و ترنج تلفیقی ، تلفیقی دسته گلی ، تلفیقی گل فرنگ ، تلفیقی هندسی و…

۱۲- محرمات

گلیم فرش

در این طرح کل متن فرش از جهت طولی به چند ردیف موازی تقسیم می گردد ودرون این ردیفها با نگاره هایی همچون بته جقه ، انواع اسلیمی و یا ختایی و گل وبرگهای دیگر تزیین می گردد. به عبارت دیگر متن فرش به صورت راه راه می باشد. محرمات بته جقه ای معروفترین طرح این گروه است . این طرح در بعضی از نقاط ایران به نام قلمدانی مشهور است. گروه های فرعی طرح محرمات عبارتند از قلمدانی سراسری ، گل ریز با زمینه یکرنگ و بته با زمینه الوان.

۱۳- ترکمن یا بخارا

نقشه فرش دستباف

طرح فرشهای ترکمن از لحاظ هندسی و شکستگی خطوط در ردیف طرحهای ایلی و خاص مردم کوچ نشین است که بطور ذهنی و بدون نقشه بافته می شود. ترکمنی قاب یمونی ، ترکمنی شانه ای ، ترکمنی غزال گز (چشم آهو) ، ترکمنی آخال ، ترکمنی چهار قاب ، ترکمنی خورجینی و ترکمنی قاشقی طرحهای فرعی این طرح را تشکیل می دهند.

۱۴- گلفرنگ

فرش ماشینی

کلیه طرح‌های این گروه بر مبنای گل‌های طبیعی به ویژه گل رز با رنگ‌های بسیار روشن نظیر زرد ، آبی و سرخ می‌باشد. انواع طرح‌های گل فرنگ عبارتند از : گل فرنگ بیجار ، گل فرنگ دسته گلی ، گل فرنگ گل و بلبل ، لچک و ترنج گل فرنگ، افشان گل فرنگ و … .

۱۵- آثار باستانی و ابنیه اسلامی

مدل فرش جدید

این طرحها از ساختمانها و کاشیکاریها و اشکال هندسی و تزئینی بناها الهام گرفته شده است. در طول تاریخ طراحان فرش در طرحهای اصلی دخل و تصرفاتی کرده و طرحهای فرعی را بوجود آورده اند. معروفترین این آثار عبارتند از مسجد شیخ لطف الله، محرابی کوفی، مسجد کبود ، مقبره شیخ صفی ، سردر امامزاده محروق ، گنبد قابوس، مسجد شاه اصفهان، تخت جمشید، طاق بستان، طاق کسری (ایوان مدائن) ، و زیرخاکی.

۱۶- شاه عباسی

طرح فرش ایرانی

اساس این طرح را گل های طراحی شده خاصی تشکیل می دهند که به نام شاه عباسی مشهور شده است. این گل های تجرید یافته ، ضمن شاخه و برگها و گاه اسلیمی ها و ختائی ها در متن و حاشیه فرش ، نقشه اصلی را تشکیل می دهند . به گروههای فرعی طرح اصلی نام های ، افشان ، لچک ترنج ، ترنجدار ، درختی ، جانوری ، شیخ صفی ، طره دار سلسله ای ، شاه عباسی تصرفی ، ترنجی طره دار ، بوته ای و لچک ترنج کف ساده ، داده شده است.

۱۷- قابی یا خشتی

نقش فرش های ایرانی

در انواع طرح فرش ایرانی به طرح قابی یا خشتی می رسیم. این طرح از قابهای چند ضلعی بوجود آمده است و از گروهای فرعی آن قابی اسلیمی ، قابی قرآنی کرمان یا ستونی را می توا ن نام برد.

۱۸- ماهی درهم

انواع فرش

این طرح در ردیف طرحهای بومی و ایلی است. بافت آن مانند سایر طرحهای هندسی ذهنی است و از روی نقشه بوجود نیامده است. خوشبختانه زیبایی این طرح ، طراحان فرش را برآن داشته است که آنرا بصورت یک طرح منظم و مدون و با حفظ ویژگیهای قدیمی آن ، پیاده نمایند. این طرح در بیرجند (یکی از شهرهای استان خراسان) بافته می شده و به تدریج به سایر مناطق فرشبافی ایران راه یافت. چنانکه امروز از شرق تا غرب و همچنین در نواحی مرکزی ایران یعنی از استان خراسان تا آذربایجان و همدان و اراک و خمین رواج پیدا کرده است گروه فرعی منشعب از آن عبارتند از : ماهی هرات ، ماهی فراهان و زنبوری ، ماهی سنه یا کردستان ، ریزه ماهی یا خرده ماهی و ماهی درهم بندی.

۱۹- بته جقه

طرح فرش ماشینی

طرح بته ای تجرید یافته درخت سرو است. بته های سرکج فرش ایران که به بته جقه شهرت یافته است. در طرحهای بته ای به اندازه و اشکال مختلف به چشم می خورد. معروفترین طرحهای بته ای عبارتند از بته جقه ، بته شاخ گوزن ، بته ترمه ، بته سرابندی ، بته خرقه ای ، بته قلمکار اصفهان ، هشت گل ، بته کردستانی یا هشت بته ، بته میر شکسته، بته لچک ترنج ، بته سنندج، بته افشاری و بته بازوبندی و بوته بادامی. نظر شما در مورد انواع طرح فرش ایرانی همراه با آرشیو عکس فرش تهیه و گرداوری شد چیست ؟ کدام یک از انواع طرح فرش بیشتر نظر شما را به خود جلب نمود؟

تحریریه خانه طرح
منبع : khanetarh – persiancarpetassociation

کانال دکوراسیون داخلی