توضیحات

مشخصات پروژه

نام پروژه : نمای سنگ ساختمان یک طبقه

مدیر پروژه: مهندس بهنام خیری

طراح: خانم مهندس رجبی

محل پروژه : استان فارس ، داراب

مدت زمان طراحی پروژه : ۱۲ روز کاری

توضیحات پروژه

نمای سنگ ساختمان یک طبقه می تواند به سبک و ایده های متفاوتی انجام شود. در این بخش به معرفی نمای ساختمان یک طبقه ای می پردازیم که از سبک کلاسیکِ مدرن بهره برده است. طراحی نمای این ساختمان زمانی به تیم خانه طرح سپرده شد که جایگذاری درب و پنجره انجام شده بود و بحث بهره گیری از تقارن در نما و … از دست تیم خانه طرح خارج بود. نمای این ساختمان یک طبقه در سه بخش خلاصه می شد. نمای ضلع شمالی ، نمای ضلع جنوبی و نمای سردرب که نظر کارفرما استفاده از متریال سنگ در طراحی نمای ساختمان بود.

نمای ضلع شمالی

نمای سنگ ساختمان یک طبقه

هنگامی که صحبت از نمای سنگ ساختمان یک طبقه به میان می آید ، بهره گیری از متریال سنگ تراورتن یکی از گزینه های روی میز برای طراحی این قبیل از نماها مطرح می شود. در طراحی نمای ضلع شمالی از متریال سنگ تراورتن و سنگ آنتیک استفاده شد . تیم طراحی در ابتدا از سنگ آنتیک شکلاتی استفاده کرد که با نظر کارفرما این سنگ به رنگ کرم تغییر رنگ داد. همانطور که ابتدای مطلب هم گفته شد ، درب و پنجره ها جایگذاری شده بودند و این موضوع کمی دست طراح آرشیتکت را برای ایجاد تقارن در طراحی نمای سنگ ساختمان یک طبقه بسته بود. با این وجود نتیجه کار رضایت بخش بود.

نمای ضلع جنوبی

نمای ساختمان یک طبقه

در طراحی نمای ضلع جنوبی نیز همان روال و سبک نمای شمالی در پیش گرفته شد. با توجه به نظر کارفرمای پروژه از ایجاد جزئیات زیاد در نمای ساختمان ، خودداری شد و نمای جنوبی به صورت تلفیقی از معماری کلاسیک مدرن طراحی شد. در تصویر بالا نمای جنوبی را مشاهده می نمایید. سنگ تراورتن کرم و سنگ آنتیک کرم ، دو متریال مهم در طراحی نمای ضلع جنوبی هستند.

نمای سر درب حیاط

نمای سنگ ساختمان

و در نهایت یک سردرب ، متناسب با نمای جنوبی طراحی شد. درب سمت راست به صورت ماشین رو و درب سمت چپ برای عبور عابر پیاده در نظر گرفته شد. در بخش طراحی نمای سردرب از سنگ تراورتن و آنتیک کرم ، مشابه نمای ضلع شمالی و جنوبی استفاده شد. در مجموع طراحی نمای سنگ ساختمان یک طبقه ، مورد تایید کارفرمای پروژه قرار گرفت. یکی از نکات مهم در طراحی نمای این ساختمان یک طبقه ، هزینه اجرای مناسب آن بود که مورد توجه تیم طراحی خانه طرح قرار گرفت.