توضیحات

مشخصات پروژه

نام پروژه : طراحی حیاط منزل ایرانی

کارفرما : جناب آقای امرا

مدیر پروژه: مهندس بهنام خیری

طراح: مهندس بهنام خیری

محل پروژه : استان سیستان و بلوچستان ، سراوان

مدت زمان پروژه : ۵ روز کاری

توضیحات پروژه

طراحی حیاط منزل ایرانی با توجه به سلیقه مردم ایران ، با بسیاری از کشور ها متفاوت است. در طراحی حیاط منزل ایرانی لازم است به فرم ساختمان ، ابعاد حیاط ، نوع متریال ، نورپردازی و … توجه نماییم . در این بخش به سراغ یکی دیگر از نمونه کارهای خانه طرح رفتیم . طراحی حیاط منزل ایرانی در شهر سراوان موضوع این بخش است که توسط مهندس بهنام خیری انجام شد. در طراحی این حیاط به موضوعاتی چون طراحی آبنما ، طراحی جا کفشی ، طراحی باغچه ، طراحی فلاور باکس ، طراحی آلاچیق ، طراحی نیمکت و … توجه شد. با خانه طرح در بررسی این نمونه کار (توسط تیم معماری خانه طرح) همراه باشید.

نگاهی به طراحی حیاط منزل ایرانی

طراحی حیاط منزل ایرانی

حیاط این منزل ، ال شک (L) بود. کارفرمای پروژه جناب آقای امرا ، قصد داشتند حتما یک باغچه در یکی از جبه های حیاط در نظر گرفته شود. با بررسی و آنالیز ورودی و خروجی “ماشین رو” و “سواره رو” و همچنین بهترین نور برای باغچه ، تصمیم گرفتیم ، باغچه را به ضلع شرقی حیاط منتقل نماییم. که با این ایده ، باغچه از نور مناسبی برای کاشت انواع سبزیجات نیز برخوردار شد.

طراحی باغچه

در تصویر بالا طراحی باغچه را مشاهده می کنید که در بخش های مختلفِ کفسازی از قلوه سنگ های رودخانه ای سفید رنگ ، خرده سنگ های شکسته و سنگ تراورتن استفاده شده است. همچنین از سنگ تراورتن کرم قهوه ای برای طراحی دیواره حیاط استفاده شد.

طراحی باغچه ویلا

درب ورودی منزل ، درست در مرکز و پشت این ویو (تصویر بالا) ، قرار دارد. به شکلی که بعد از باز کردن درب منزل ، یک آب نما ، فلاور باکس ، و نیمکتی منحنی شکل را مشاهده می کنید که حس آرامش بخشی را به شما منتقل می کند. با توجه به طراحی منحنی شکلِ سقفِ تراس ، ما نیز تصمیم گرفتیم از فرم منحنیِ سقف در طراحیِ بخش هایی از فلاور باکس ها و نیمکت ، استفاده نماییم. همچنین با توجه به کاربری حیاط های مسکونی که نیاز به نورپردازی شب نیز دارند ، از نور پردازی هالوژن Target برای فلاور باکس ها و چراغ ، برای روشنایی کل حیاط استفاده کردیم.

طراحی آلاچیق

در طراحی حیاط منزل ایرانی ، وجود یک آلاچیق و باربیکیو (کباب پز) می تواند تکمیل کننده پروژه باشد . با توجه به خواسته کارفرما ما یک آلاچیق و باربیکیو را متناسب با فرم حجمیِ سقفِ تراسِ ، طراحی کردیم که مورد توجه کارفرمای پروژه نیز قرآر گرفت. در طراحی دیواره ی آلاچیق از چوب ترمووود استفاده شد اما برای هزینه کمتر به کارفرما پیشنهاد شد که می تواند از سرامیک درجه ۱ طرح چوب نیز استفاده کند.

طراحی محوطه سازی

کانال دکوراسیون داخلی